Zabawy logopedyczne

Wiele zabaw, które pomagają Państwa dziecku w prawidłowym rozwijaniu się mowy, można wykonać w domu. Oto kilka przykładów:

Ćwiczenia oddechowe

Celem zabaw jest wydłużenie fazy wydechowej i poprawa jakości mówienia. Ćwiczenia najlepiej prowadzić w formie zabawy. Najciekawsze dla dzieci są zabawy w dmuchanie na przedmioty, np. papierowe kulki, rybki, kwiatki, kulki z waty, gwiazdki na nitce, ptaszki na nitce, wiatraczki. Ważne by wdychać powietrze przez nos, a wydychać ustami!

Przykłady ćwiczeń:

• dmuchanie na piłeczkę pingpongową w parach: „mecz piłkarski”;
  • dmuchanie przez rurkę do szklanki z wodą: mocno – burza, lekko – gotowanie wody, z rurką na zewnątrz – dołek;
  • dmuchanie na kulkę z waty, piórko;
  • nadmuchiwanie balonika w buzi;
  • chuchanie za zmarznięte ręce;
  • naśladowanie węża: syczenie ssss na jednym wydechu;
  • liczenie ptaków na drzewie na jednym wydechu – kto policzy najwięcej.

Ćwiczenia słuchowe

Poprzez stymulację funkcji słuchowych przyczyniamy się do prawidłowego rozwoju mowy. Dziecko potrafi rozróżnić poszczególne głoski, nie zniekształca i nie zamienia ich w wyrazach.

Przykłady ćwiczeń:

• rozróżnianie i naśladowanie odgłosów zwierząt, np. kota, psa, kury, kaczki;
  • Kto mnie woła? – wybrane dziecko wchodzi do środka koła i z zamkniętymi oczami odgaduje kto wypowiedział jego imię;
  • Co szeleści? – dziecko zasłania oczy i odgaduje czy szeleści papier, folia czy kartonik;
  • szukanie ukrytego radia, telefonu lub budzika;
  • Odgłosy z otoczenia – dzieci siedzą, zamykają oczy i wsłuchują się w odgłosy z otoczenia, potem wspólnie je nazywają.