REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1843281
Podsumowanie Eksperymentu Eratostenesa

Dwa razy w roku szkoły na całym świecie mają okazję wziąć udział w ciekawym wydarzeniu - Eksperymencie Eratostenesa. Eksperyment pozwala na wyznaczenie przybliżonego obwodu Ziemi. Jego nazwa pochodzi od imienia jego twórcy- Eratostenesa, wszechstronnego uczonego: matematyka, geografa, filozofa, a także poety i znawcy literatury. W realizację wydarzenia w naszej szkole zaangażował się Klub Młodego Odkrywcy i uczniowie klasy 4c. Byliśmy jedną z 1512 szkół z 52 krajów świata!

Mimo niepokojącej pogody w południe nad naszą szkołą na chwilę pojawiło się Słońce! Udało nam się zmierzyć cień metrowego gnomonu, którym była linijka tablicowa. Nasze wyniki wymieniliśmy z ośmioma europejskimi szkołami. Naszymi partnerami były szkoły z Krusevac w Serbii, szkoły z Lipovljani, Križevci, Zagrzebia, miejscowości NovskaKarlovac w Chorwacji, miejscowości Medvoda ze Słowenii oraz szkoła z Neapolu we Włoszech. Obwód Ziemi jest równy 40 075 km. Nasze obliczenia, które były najbliżej tego wyniku, to 41805,64 km (rezultat współpracy z serbską szkołą); 38656,32 km (współpraca ze szkołą w Križevci) oraz 38139,48 km (rezultat współpracy ze szkołą z Zagrzebia). Dzieci uzyskały te wyniki korzystając z kalkulatorów i informacji o odległościach między miastami oraz wysokości Słońca 24 września w południe astronomiczne. Kolejne wydarzenie będzie miało miejsce we wrześniu 2018 r.

 

Iwona Kowalik

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.