REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1882254
Badamy przewodnictwo cieplne i magnetyzm materiałow

Kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy były poświęcone badaniu przewodnictwa cieplnego i magnetyzmu różnych materiałów. Uczniowie dowiedzieli się, materiały konstrukcyjne, z których buduje się statki kosmiczne, muszą radzić  sobie z bardzo wysokimi i bardzo niskimi temperaturami. Materiały takie są przeważnie dobrymi przewodnikami ciepła. Statki te muszą np. przetrwać zabójczo wysokie temperatury, które towarzyszą  wejściu w atmosferę podczas powrotu na Ziemię. W doświadczeniu, przygotowanym przez ESERO, wykorzystaliśmy wszystkie kostki z różnych materiałów z zestawu Spacecraft Material Kit, kwadraty papieru termochromowego, 2 szalki Petriego oraz termometr elektroniczny.  Do szalek wlewana była gorąca woda z czajnika, a następnie po ich przykryciu, uczniowie ustawiali na przykrywkach kostki z zestawu, na które kładki kwadraty papieru termochromowego.  Gdy kostki się nagrzewały, papier zmieniał kolor. Zadaniem dzieci było uważne obserwowanie, które kostki nagrzewają się najszybciej, czyli na których z nich kwadraty papieru najszybciej zmieniły kolor. Eksperyment powtórzyliśmy trzykrotnie.

Drugi eksperyment pozwolił na określenie, których materiałów należy unikać podczas budowania statków kosmicznych.  Materiały magnetyczne mogą one zakłócać działanie przyrządów takich jak czujniki orientacji, wykorzystujące pole magnetyczne Ziemi do nakierowywania statków na właściwy tor lotu. Uczniowie zbadali,  które z materiałów reagują na magnes i odkryli, że materiały magnetyczne są zawsze metalami.

To już kolejne zajęcie, na których uczniowie mieli okazję przekonać się, że nauka może być świetną zabawą.  RELACJA FOTOGRAFICZNA Z NASZYCH ZAJĘĆ

Iwona Kowalik

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.