Pomiar masy różnych materiałów

Tym razem nasze zajęcia poświęcone były pomiarom masy różnych materiałów, dostarczonych przez ESERO POLAND. Mimo, że rozmiary kostek były identyczne, uczniowie szybko orientowali się, że niektóre z nich są zdecydowanie cięższe od innych. Dzieci domyślały się, że materiały, z których buduje się statki kosmiczne nie mogą być zbyt ciężkie. Z materiałów ESERO dowiedziały się, że do budowy statku kosmicznego potrzebne są materiały wytrzymałe, sztywne oraz o małej masie, aby wymagały jak najmniejszej ilości paliwa rakietowego potrzebnego do wyniesienia rakiety w kosmos.

Pierwsze badania uczniowie wykonali w rękach, porządkując kostki wg ich masy. Następnie wykonali dokładniejsze pomiary przy użyciu kieszonkowej wagi elektronicznej. Po zbadaniu wszystkich materiałów i  korzystając z eksperymentów przeprowadzanych na wcześniejszych zajęciach,  wnioskowali które materiały są na tyle lekkie i wytrzymałe, że umożliwią lot i bezpieczne lądowanie rakiet.

Film prezentujący pracę uczestników KMO

Iwona Kowalik