REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1882258
Nie tylko telefon, czyli jak przekazywać informacje alfabetem Morse’a

Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy pracowali przez dwa tygodnie z alfabetem Morse’a. Dzięki obejrzeniu animacji Invention Of Morse Code poznali historię oraz cel stworzenia alfabetu Morse’a. Dowiedzieli się także, gdzie dziś stosujemy ten kod, np. do nawigacji samolotów i statków, a nawet do porozumiewania się przez  osoby sparaliżowane, które nie mogą mówić. Sygnał SOS, czyli  … --- …, to najbardziej znany sygnał alarmowy na świecie. Warto znać alfabet Morse’a!

Na kolejnych zajęciach uczniowie musieli odkodować zaszyfrowane polecenia, wykonać je, ale także przekazać fragment polecenia innym dzieciom. Przekazywano je na dwa sposoby: używając sygnałów świetlnych lub poprzez ruchy ramion (uniesione do góry oznaczają kropkę, a uniesione poziomo kreskę). Okazało się, że wśród nas znaleźli się świetni szyfranci, którzy bardzo szybko rozpoznawali litery zapisane alfabetem Morse’a. Poniżej krótki materiał fotograficzno-filmowy z naszych zajęć.

Zajęcia z alfabetem Morse’a

Iwona Kowalik

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.