REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1882215
Eksperyment Eratostenesa

23 września 2019 roku uczniowie klasy 5c po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowym wydarzeniu Eksperyment Eratostenesa, który umożliwia wyznaczenia obwodu Ziemi. Dzięki aplikacji Stellarium wyznaczyliśmy czas lokalnego południa we Wrocławiu i zmierzyliśmy cień metrowego gnomonu. Aby wyznaczyć kąt padania promieni słonecznych wykorzystaliśmy kalkulator  online. Do obliczenia obwodu Ziemi z zastosowaniem eksperymentu Eratostenesa potrzebowaliśmy danych od partnera zlokalizowanego w pobliżu 17 południka. Udało nam się wymienić danymi z dwiema szkołami: Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium w  Wiedniu w  Austrii oraz Szkołą Podstawową Brodarica w  Šibeniku, w Chorwacji. Do obliczeń potrzebowaliśmy jeszcze odległości między nami szkołami. Uczniowie wyznaczyli je dzięki aplikacji Google Earth. Obliczyliśmy także wymiar naszej planety korzystając z wirtualnej szkoły znajdującej się na równiku. Nasze obliczenia okazały się dość dokładne – nasz błąd był mniejszy niż 1%. Do wyznaczenia obwodu Ziemi zastosowaliśmy także specjalny  kalkulator uzyskany od astronomów z Instytutu Dunlopa Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie. LINK DO FILMU

5 listopada uczniowie spotkali się na wideokonferencji Skype z uczniami szkoły podstawowej w Larnace na Cyprze. Podczas spotkania dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach z wykonywaniem eksperymentu, mówiły o kolejnych etapach  i zaprezentowały uzyskane wyniki. Spotkanie było bardzo ciekawe, ponieważ cypryjski nauczyciel Adamos Christofi mówi w języku polskim (Jego mama jest Polką). Z tego powodu tym razem dzieci z SP16 mogły mówić w naszym języku, a Pan Christofi tłumaczył nasze wypowiedzi swoim uczniom. Nam tłumaczył opisy prezentowane przez cypryjskich rówieśników. Po prezentacji wyników eksperymentu dzieci mogły swobodnie zadawać pytania partnerom. Pytały o aktualną temperaturę, śnieg,  szkolne przedmioty, czas, w jakim odbywają się zajęcia, mundurki itd.

Iwona Kowalik 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.