REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1882185
Po co matematyka inżynierowi lotniczemu?

Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami firmy Collins Aerospace. Collins Aerospace, jednostka United Technologies Corporation, jest liderem w zakresie zaawansowanych technologicznie i inteligentnych rozwiązań dla globalnego przemysłu lotniczego i obronnego. Podczas spotkania Pani Joanna Pająk przedstawiła nam profil działalności firmy. Dowiedzieliśmy się czym dokładniej zajmuje się Collins Aerospace, jak wielu pracowników zatrudnia, ilu inżynierów w niej pracuje, a nawet jaki dochód osiąga. Pan inżynier Mikołaj Niewodniczański, który w firmie zajmuje się analizą niezawodności m.in. części do samolotów, przygotował dla uczniów prezentację o zastosowaniu matematyki w pracy inżyniera lotniczego i nie tylko:)  Pan inżynier opowiedział nam o zastosowaniu matematyki w tworzeniu gier, konstruowaniu pojazdów, tworzeniu konstrukcji architektonicznych, kreśleniu planów pomieszczeń.  Doceniliśmy wagę kształtów, dokładność wymiarów elementów maszyn i konstrukcji, wielkości pól w projektowaniu samolotów, samochodów i czołgów.  Dokładność pomiarów odgrywa także dużą rolę podczas badania niezawodności maszyn i ich części.  Matematyka pomaga ustalić pozycję w nawigacji, umożliwia tworzenie map i określanie odległości między rożnymi obiektami. Matematyka i geometria ma olbrzymie zastosowanie w logistyce, umożliwiając jak najbardziej efektywne zaplanowanie składowania towarów. Matematykę zastosowano także w sztuce i fotografii wykorzystując zasadę złotego podziału. Pan inżynier opowiedział także o wykorzystywaniu matematyki w sporcie, a nawet muzyce.

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości po co uczyć się matematyki, to po spotkaniu z przedstawicielami Collins Aerospace z pewnością przekonał się o wszechstronnym jej zastosowaniu! Bardzo dziękujemy Pani Joannie Pająk i Panu inżynierowi Mikołaj Niewodniczański za wyjątkowe spotkanie:)

Iwona Kowalik

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.