REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1292432
Archiwum rok szkolny 2016/2017
"Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci"

 

Ruszyła nowa edycja projektu ekologicznego Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci. Hasło  na rok 2016/2017 brzmi "Jak racjonalnie zagospodarowywać odpady” .

W tym  roku szkolnym została zmieniona zasada rekrutacji. Do tegorocznej  Edycji  zostało zakwalifikowanych tylko:

-20 przedszkoli,

-20 szkół podstawowych,

-10 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Oficjalnie potwierdzam, że Szkoła Podstawowa nr 16 zakwalifikowała się do nowej edycji WDUSS na rok 2016/2017.

Zapraszamy do wspólnych działań!

 

Koordynator

Renata Piotrowska

 
Nad nami tylko niebo

Klasę 3a odwiedził Pan Daniel Chojnacki (tata Olka), który z ogromnym zamiłowaniem uprawia wspinaczkę górską. Podczas zajęć Pan Daniel przybliżył dzieciom swoją pasję, pokazując potrzebny do wspinania sprzęt jak i opowiadał o własnych wyprawach w Alpy i do Kirgistanu. Dzieci z zapartym tchem oglądały zdjęcia, filmy, przymierzały kask, kurtkę, rękawiczki, buty. Ponadto sprawdzały jak ciepły i wygodny jest śpiwór, który chroni przed bardzo niską temperaturą. Dodatkową atrakcją było przygotowanie i wypróbowanie jedzenia jakie daje ogromną porcję energii podczas takiej wyprawy. Dzieci były zadowolone i bardzo zainteresowane tematem zajęć.

 
ŚWIĄTECZNY NASTRÓJ NA ZAJĘCIACH KOMPUTEROWYCH

Uczniowie z klas drugich i trzecich rozpoczęli już przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na pierwszy "ogień" poszły kartki świąteczne. Podczas zajęć dzieci dumnie prezentowały swoje umiejętności w zakresie znajomości programu Paint oraz jego funkcji, np.: rysowania i malowania elementów korzystając z przybornika i palety kolorów, doskonaliły umiejętności kopiowania i przenoszenia fragmentów rysunku oraz umiejętności zapisu własnych wytworów. Podczas swojej pracy dbały również o estetykę tworzonych prac.

ZEW

Zapraszamy do galerii

 
Mikołajki

6 grudnia to bardzo szczególny czas nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, ponieważ Mikołaj pamięta w tym dniu o wszystkich.


Dzieci w klasach pierwszych i drugich uczestniczyły w warsztatach, które prowadziły elfy. Uczniowie mieli okazję przejść przez komin, poprowadzić sanie Św. Mikołaja, zamienić się w renifery, wyczarować śnieg i zrobić samodzielnie bombkę. Na koniec ciężkiej pracy każde z dzieci zostało nagrodzone wizytą Białobrodego, który obdarował małych pomocników prezentami.

W klasach starszych dzieci same organizowały mikołajkowe zabawy, a Św. Mikołaj obdarowywał uczniów cukierkami.
Tradycyjnie i w tym roku jedna z klas trzecich wyszła na osiedle w czapkach mikołajowych i rozdawała cukierki przypadkowo spotkanym osobom, które odwdzięczały się miłym słowem i uśmiechem.

 
Edukacja w Miejscach Pamięci

W dniach 5 i 8 grudnia klasy piąte uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci”, realizowanego we współpracy Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Istotą projektu jest wizyta uczniów w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, w skład której wchodzą społeczności: luterańska, żydowska, prawosławna i katolicka. Zajęcia, prowadzone są przez przedstawicieli wszystkich czterech społeczności, mają na celu nie tylko upowszechnianie kultury, obrzędowości oraz architektury sakralnej różnych konfesji, ale przede wszystkim szerzenie wśród uczniów postawy otwartości i tolerancji.

 
Kompozycja i typografia - warsztaty

5 grudnia klasa 3 g wzięła udział w niesamowitych warsztatach „Kompozycja i typografia” w ramach projektu „Zrób sobie książkę”. Dzieci poznały tajniki projektowania typograficznego rozkładówek książek. Po wysłuchaniu wykładu, który skupiał się wokół zagadnień związanych z kompozycja dzieł plastycznych, historią typografii oraz składu tekstu zabrały się ostro za pracę. Dzieci samodzielnie tworzyły rozkładówkę – a co wyszło? Zobaczcie sami!

 
Bardzo dobry występ naszej reprezentacji w turnieju Volleymanii klas IV i V

W dniu 11 listopada na hali wielofunkcyjnej AWF we Wrocławiu odbył się pierwszy w tym roku turniej dla klas IV i V w ramach programu Volleymania. Nasi uczniowie zarówno w kategorii klas IV jak i V wypadli bardzo dobrze. W klasach czwartych nasza szkolę reprezentowały dwie drużyny, z których każda składała się z trzech zawodników (2+jeden rezerwowy). Obie drużyny wygrały po dwa z czterech spotkań. Zaznaczyć trzeba, że cała szóstka (pięciu chłopców i jedna dziewczynka) reprezentująca naszą szkołę to uczniowie klas trzecich, a więc rywalizowali z uczniami starszymi od siebie. Bardzo dobry występ zanotowali nasi uczniowie w rozgrywkach "trójek"czyli zawodach klas piątych. Czworo naszych reprezentantów, z których tylko jeden jest uczniem klasy piątej, a pozostali to uczniowie klas czwartych, wygrali wszystkie pięć spotkań i zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie dzięki czemu w kolejnym turnieju będą grali w I lidze, w której spotka się ze sobą sześć najlepszych drużyn z klas piątych. W turnieju swój debiut zanotowały także dziewczynki z klas czwartych, które reprezentowały nasza szkołę w kategorii klas piątych. Niestety nie udało się jeszcze wygrać żadnego meczu, ale nasze uczennice dzielnie walczyły ze starszymi koleżankami. Gratulujemy udanego występu naszym reprezentantom.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii w zakładce "sport w naszej szkole".

Krzysztof Lewkowicz

 
Spotkanie z górnikiem

Grudzień to nie tylko spotkanie z Mikołajem, ale też górnicze święto Barbórka. Z tej okazji gościliśmy Pana Górnika z kopalni miedzi KGHM. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat tej ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Mieliśmy okazję zobaczyć i dotknąć skał zawierających miedź. Spotkanie to zaliczyliśmy do bardzo ciekawych. Na zakończenie otrzymaliśmy pyszne cukierki, a my podarowaliśmy wcześniej wykonane albumy z naszych prac plastycznych dedykowanych specjalnie na tę okazję.
Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze: Szczęść Boże.

Uczniowie klas 3F i 3C

 
Warsztaty żywieniowe

2 grudnia studenci dietetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadzili lekcje w klasach drugich dotyczące żywienia. Dzieci świetnie się bawiąc, uczestnicząc w zabawach dowiedziały się, w jaki sposób komponować posiłki. Uczniowie pracując w grupach robili soki z warzyw i owoców, próbowali podejmować wyzwania, które stawiali studenci, np. zjadając cytrynę bez okazania, jak bardzo ten owoc jest kwaśny. Piosenki, wiersze oraz zabawy ruchowe dotyczyły żywienia, odporności i diety. Studenci kończąc zajęcia byli pod dużym wrażeniem posiadanej wiedzy przez dzieci, które chętnie odpowiadały na pytania, były zaangażowane i z uśmiechem zakończyły warsztaty.

Nauczyciele Edukacji Wczesnoszkolnej

 
Wycieczka do Złotego Stoku

Pierwszego grudnia udaliśmy się na wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku na spotkanie z Mikołajem. Na miejscu, po przywitaniu się z panią przewodnik ruszyliśmy szlakiem Śnieżynki do podziemi kopalni. Tam zwiedziliśmy: sztolnię o nazwie „Gertruda” z częścią muzealną, „Chodnik Śmierci”, z którego wydostać się można było zjeżdżając „ ślizgawką”. Następnie udaliśmy się do szybu kopalni, gdzie pokonując ponad 100 schodów w dół dotarliśmy do jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w „Sztolni Czarnej”. Spod ziemi natomiast wyjechaliśmy specjalnym pomarańczowym tramwajem, co stanowiło nie lada atrakcję. Kolejnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z Mikołajem. Podczas spotkania i bardzo serdecznych rozmów otrzymaliśmy prezenty i certyfikaty Zdobywców Kopalni Złota.  Po tak dużej dawce emocji i wrażeń przyszedł na czas zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się do miejsca wypłukiwania złota , gdzie mogliśmy sami doświadczyć jak trudna jest praca wybierania drobinek złota. Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy mennicę. Podsumowując ten dzień wszyscy zgodnie uznaliśmy, że wycieczka była bardzo udana.

Uczniowie klas 3F i 3C

 
Andrzejkowe Wróżby

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych zabaw, połączony z tańcem i różnorodnymi wróżbami.

Ten niezwykły czas, tradycyjnie miał również miejsce 30 listopada, w Naszej Szkole.

Niezwykłą atrakcją andrzejkowego dnia była prezentacja strojów. Uczniowie wcielili się w różne postaci z bajek i baśni. Wszyscy wyglądali świetnie.

Zgodnie z tradycją Andrzejkową odbywają się ciekawe wróżby, podczas, których chętni do poznania przyszłości, przelewają roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie „odczytują” cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy. Najpopularniejszą wróżbą w tym dniu była, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Dziewczyny prześcigały się, aby to jej but pierwszy przekroczył próg. Śmiechu i zabawy przy tej wróżbie było, co niemiara.

Jedna z klas drugich spędziła ten dzień w Muzeum Etnograficznym gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne  "Czas świętowania, czas życia". Dzieci poznały opowieści o dawnym świętowaniu w polskiej kulturze tradycyjnej, o zmieniających się okolicznościach, zachowaniach. W programie były zabawy tematyczne, wróżby, lanie wosku, dzieci mogły też obejrzeć wystawę stałą.

Klasy szóste dnia 24 listopada bawiły się wspólnie na dyskotece andrzejkowej. Zabawa odbyła się w godzinach wieczornych. Uczniowie samodzielnie zadbali o oprawę muzyczną oraz efekty świetlne. Urozmaiceniem imprezy były wróżby przygotowane przez uczniów i wychowawców. Chętnie zajmowali miejsce na parkiecie i tańczyli w rytm ulubionej muzyki.

 

Nauczyciele SP 16

 
Kiermasz bożonarodzeniowy 2016

 

Już od kilku lat w okresie przedświątecznym organizowany jest KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY, na którym można zakupić najróżniejsze ozdoby gwiazdkowe, tworzone przez naszych uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Nie inaczej będzie w tym roku. Kiermasz rozpoczniemy 14 grudnia a zakończymy 20 grudnia 2016 r.
ZAPRASZAMY!


 

 
Podziękowanie od Fundacji Na Ratunek

 

 
Dziękujemy!

Nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele z wielkim sercem odpowiedzieli na prośbę Fundacji . Nauczyciele tłumacząc idee opowiadali podczas zajęć o chorych dzieciach. Rodzice wspierali i pomagali w wyborze pluszowych misiów. A sami uczniowie – poświęcali swoje kieszonkowe, wyjmowali oszczędności ze skarbonek i mieli sporo pomysłów jak rozweselić swoich rówieśników, których ciężko doświadczył los. Do Fundacji zgromadzone duże i małe misie pojechały w trzech transportach. A razem z nimi listy, laurki, pamiątkowe kartki.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy do relacji w samym Przylądku Nadziei w Światowym Dniu Pluszowego Misia.

http://naratunek.org/aktualnosci/jestesmy-pluszowym-centrum-polski

 
Dzieci przy Planszy

Dzięki uprzejmości Pana Marcina i w tym roku szkolnym klasa 3a ma okazję raz w miesiącu uczestniczyć w 2-godzinnych zajęciach z grami planszowymi. Gry są ważnym środkiem kształtowania odpowiednich funkcji postaw i nastawień dzieci wobec nauki. Doskonalą i rozwijają procesy i zdolności orientacyjno-poznawcze. Podczas gry kształtują się u dzieci właściwości, które są niezbędne i potrzebne w uczeniu się, np. planowa realizacja zamierzeń, koncentrowanie uwagi na wybranym przedmiocie, spostrzegawczość i wyobraźnia, pamięć. Dziecko kształci swoje zmysły, doskonali sprawność motoryczną, wzbogaca wiedzę o świecie, a także wzbogaca wiedzę o samym sobie, to znaczy poznaje swoje możliwości i uczy się je oceniać. Dodatkowo jest to czas pozwalający na wyrażanie swoich uczuć, integrację uczniów i dobrą zabawę.

Renata Piotrowska

 
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji pierwszaki przedstawiły swoje misie w galerii prac plastycznych. Uczniowie przygotowali własnoręcznie maskotki, które wzięły udział w szkolnym konkursie.  Różnorodność i pomysłowość wykonanych pracy, wskazuje na wysoki poziom kreatywności u dzieci.

Uczniowie w klasach opowiadali o swoich pluszakach i zaprezentowali je na zdjęciach.

 

Nauczyciele SP 16

 
POBILIŚMY REKORD GUINNESSA! – Artur Siódmiak CAMP na Torwarze

W środę 23 listopada reprezentacja Akademii Małych Mistrzów Piłki Ręcznej odwiedziła Halę Torwar w Warszawie dzielnie uczestnicząc w próbie pobicia rekordu Guinnessa. Z zaproszenia, które otrzymaliśmy od Artura Siódmiaka i jego Fundacji, mogliśmy skorzystać dzięki wsparciu Dyrekcji oraz Rady Rodziców, za co bardzo dziękujemy. W warszawskim Torwarze odbył się „Artur Siódmiak CAMP” czyli spektakularna lekcja wychowania fizycznego, połączona z próbą ustanowienia rekordu Guinnessa w liczbie osób jednocześnie trenujących piłkę ręczną. Podczas CAMP’u w Warszawie każdy uczestnik miał okazję uścisnąć dłoń swojego idola i razem z nim stawić czoła sportowemu wyzwaniu. Na Torwarze byli z nami m.in. Monika Pyrek, Maja Włoszczowska, Milena Radecka, Klaudia Jans-Ignacik, Otylia Jędrzejczak, Marek Kolbowicz, Piotr Małachowski, Tomasz Majewski, Paweł Zagumny oraz Andrzej Wrona. Atmosfera podczas wyjazdu była rewelacyjna, a wspomnienia z pewnością pozostaną w pamięci na długi czas.

REKORD OCZYWIŚCIE ZOSTAŁ POBITY!

 

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji w galerii w zakładce "sport w naszej szkole".

 

Oficjalna galeria zdjęć dostępna pod adresem: https://www.facebook.com/pg/FundacjaAkademiaSportu/photos/?tab=album&album_id=1313374468706460

Marta Łyszczyk

 
"Pismo robaczkowe" - warsztaty we współpracy z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym

Pod koniec listopada klasa 6b uczestniczyła w bezpłatnych warsztatach kulturoznawczych zorganizowanych przez Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w ramach Programu Integracji i Edukacji Międzykulturowej we Wrocławiu w roku 2016, współfinansowanego przez Gminę Wrocław. Warsztaty dotyczyły pisma arabskiego, a poprowadził je jeden z wykładowców języka arabskiego na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczniowie poznali zasady pisowni języka i (wbrew pozorom) przekonali się, że język arabski wcale nie jest strasznie trudny! Celem warsztatu było również poznanie kultury krajów, których mieszkańcy posługują się językiem arabskim.

 
III miejsce Zespołu Wokalnego

III miejsce

dla Zespołu Wokalnego

ze Szkoły Podstawowej nr 16 we Wrocławiu

 

 

16 listopada w Szkole Podstawowej nr 8 we Wrocławiu odbył się XIV Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej, w którym udział wziął Zespół Wokalny z naszej szkoły, pod kierownictwem i przy akompaniamencie Ewy Jaskuły.

Uczniowie wykonali 2 piosenki: Jak szło wojsko raz ulicą oraz Miejcie nadzieję.

W nagrodę szkoła otrzymała statuetkę oraz instrumenty perkusyjne.

 

W skład zespołu wchodzili:

Biernacka Natalia, Kasprzyk Julia, Marks Marta, Tomaszewska Maja, Feluś Hanna, Franczak Amelia, Medyński Krzysztof, Sikora Victoria, Ostrzygieł Małgorzata, Rojek-Nowosielski Wojciech, Piątas Lila, Stokłos Amelia, Paja Ewa, Listwan Oliwia, Sumisławska Agnieszka, Chmielewska Martyna, Smalec Klara, Wrona Weronika, Julia Minartowicz, Gryglewicz Marcelina, Graczyk Martyna, Anna Paśko, Stawińska Julia, Pieniak Iga.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 
Promocja Biegu na Orientację w ramach The World Games Wrocław 2017

Projekt promocji Biegów na Orientację, odbywający się w naszej szkole  9 i 11 listopada, został bardzo ciepło przyjęty przez uczniów klas 4, 5 i 6. Podczas trwania zajęć uczniowie poznali przepisy tej dyscypliny, nauczyli się posługiwać mapą terenu naszej szkoły, przygotowaną specjalnie na te zajęcia. Uczestnicy zajęć przebiegli trasę próbną, dzięki której mogli praktycznie zastosować wiedzę poznaną podczas wykładu prowadzących. Drugi bieg odbył się już na zasadach rywalizacji w parach lub w całej klasie. Uczniowie kończąc zajęcia mogli poznać swój czas, a najlepsi zostali nagrodzeni małymi upominkami od organizatorów. Dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy świetnych wyników!

 

Zapraszamy do obejrzenia szerszej fotorelacji w galerii w zakładce "sport w naszej szkole".

Magdalena Pasieka

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 8 z 11


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.