Innowacja "Lekcje twórczości" 2016/2017

Październik 2016

Wrzesień 2016

Wrzesień

W roku szkolnym 2016/2017 do pilotażu realizowanej w Szkole Podstawowej nr 16 innowacji Lekcje twórczości – TRP w praktyce (rok szk. 2015/2016, kl. Iobecnie kl. II, p. Małgorzata Sanigórska – nauczyciel prowadzący, wychowawca klasy – p. Małgorzata Łabentowicz – nauczyciel wspierający), dołączyli uczniowie klasy IV. Zajęcia w tej grupie prowadzi p. Bożena Andrzejewska – nauczyciel prowadzący wraz z wychowawcą klasy – p. Ewą Gil – nauczyciel wspierający.

Główne cele i założenia przewidziane na rok szkolnym 2016/2017 W KLASIE II i IV

Rozwijanie umiejętności komunikacyjno - społecznych:

1. Kształtowaniu umiejętności słuchania innych i pracy zespołowej - dostrzeganie zalet pracy w grupie.

2. Kształtowaniu umiejętności planowania i organizacji pracy w procesie TRP. Nauce pracy pod presją czasu.

3. Kształtowaniu umiejętności swobodnego wypowiadania się, umiejętności prezentacji pracy własnej.

4. Zachęcaniu do oceny koleżeńskiej.

Klasa II

1. Rozwijanie umiejętności TRP – nauka nowych heurystyk twórczych.

2. Kształcenie umiejętności pracy w zespole – trenowanie umiejętności na poszczególnych etapach pracy w procesie TRP.

3. Wzbogacanie treści programowych o nowiny i nowości.

4. Łączenie wiedzy, zagadnień z różnych dziedzin – korelacja pomiędzy edukacjami.

5. Kształtowanie umiejętności zadawania pytań.

6. Stosowanie czasowników operacyjnych w pytaniach i poleceniach: użyj, zastosuj, zbadaj, udowodnij/przekonaj nas, że…, zaprojektuj, zaplanuj, porównaj, ułóż w kolejności od najważniejszego …do najmniej ważnego, opracuj, wymyśl/stwórz…

7. Kształtowanie umiejętności myślenia kombinatorycznego, transformowanie wiedzy i stosowanie do nowych rozwiązań.

8. Wykonywanie bardziej złożonych poleceń i instrukcji samodzielnie
    i w zespole.

9. Kształcenie umiejętności dostrzegania i formułowania problemów, weryfikowania rozwiązań, wyciągania wniosków.

Klasa druga to czas na wykorzystywanie przez dzieci w procesie twórczego rozwiązywania problemów znanych i lubianych przez nie heurystyk (poznanych w klasie I), w których wykorzystywaniu czują się swobodnie i bezpiecznie, przy jednoczesnym założeniu, że każdą umiejętność trzeba doskonalić i rozbudowywać – w tym wypadku wzbogacać o nowe techniki twórcze, adekwatne do rozwiązania określanego problemu.

Paleta narzędzi (heurystyk twórczych) przeznaczonych do poznania i stosowania w klasie drugiej: Gwiazda pytań, Technika przypadkowego wkładu (gadżetu, słowa), Kula śnieżna, Piramida skojarzeń, Inne Punkty Widzenia (IPW) - E. de Bono, Diamentowe uszeregowanie, Metoda muzealna (Gallery Method), Mapa mentalna (pojęciowa), Myślące Kapelusze (E. de Bono), Analogia prosta (bezpośrednia), Analogia personalna (osobista), Metafora.

Klasa IV

W założeniach programu ten rok poświęcony jest:

Rozwijaniu twórczego myślenia:

1. Poznawaniu swoich zdolności z zakresu myślenia twórczego - własnej kreatywności oraz predyspozycji, mocnych stron.

2. Rozbudzaniu ciekawości poznawczej - myślenie pytajne.

3. Kształtowaniu umiejętności dostrzegania i rozwiązywania problemów, zadawania pytań.

4. Kształtowaniu umiejętności słuchania innych, wypowiadania swojego zdania.

5. Wdrażaniu do elaboracji (staranności, dokładności, dopracowanie szczegółów).

6. Uczeniu odpowiedzialności za wykonywaną pracę, dostrzeganie w niej wartości.

7. Rozwijaniu płynności, giętkości i oryginalności myślenia.

8. Poznawaniu wybranych metod TRP - stosowanie ich w praktyce do rozwiązywania zadań i problemów.

Opracowano na podstawie Programu nauczania. Lekcje Twórczości - twórcze rozwiązywanie problemów w kl. I-III i IV - VI SP autorstwa Teresy Kosiarek

Małgorzata Sanigórska, Małgorzata Łabentowicz, Bożena Andrzejewska, Ewa Gil