REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1458412
Archiwum świetlica 2017/2018
Lekkoatletyka Dla Każdego! – Finał Ogólnopolski i sukces Martyny PAPIERSKIEJ!

Ogromny sukces reprezentantki naszej szkoły podczas Ogólnopolskiego Finału programu „Lekkoatletyka dla Każdego!”, który odbył się 18.11.2017 r. w hali Arena Toruń.

Przypomnijmy, że do finału dostali się tylko zwycięzcy dwudniowych wałbrzyskich eliminacji sprzed miesiąca. Sam awans na te zawody był więc już sporym osiągnięciem.

W Toruniu srebrny medal, nowy rekord życiowy i tym samym nowy rekord szkoły w skoku w dal zdobyła Martyna PAPIERSKA! Jej aktualny wynik to 4 metry i 44 centymetry!

Medal „uciekł” niestety Zuzi GAMROT, która po starcie straciła kilka sekund na skutek upadku.
Do mety dobiegła na znakomitym 4 miejscu z czasem 1:52,51s. Zuzia jest absolwentką naszej szkoły. Mimo zakończenia nauki w SP 16, możemy spotkać ją popołudniami na bloku sportowym - uczestniczka programu LDK w naszej szkole!

Martynie i Zuzi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych zawodach, tym razem już na otwartym stadionie!

 
Pracujemy Metodą Projektów

Metoda projektu kształtuje wiele umiejętności i integruje wiedzę z różnych sfer. Istotą tej metody jest samodzielna praca uczniów służąca do realizacji określonego przedsięwzięcia, w oparciu o wcześniej przyjęte założenia.

Na początku roku szkolnego w klasach 3f i 3h nauczycielki wraz z dziećmi założyły projekt na temat: Kot w Butach- przedstawienie teatralne.

Celem projektu jest zorganizowanie przedstawienia dla dziadków z okazji ich święta.

W pierwszej fazie projektu dzieciaki w obu klasach wysłuchały słuchowiska o „Kocie w Butach” i na tej podstawie uczniowie samodzielnie podzielili między siebie role. Dzieci miały różne pomysły co do planowanych ról, i tym samym, pojawiły się role: wody, zboża, chleba czy zamku. Zanim każda z ról została zaakceptowana uczniowie argumentowali, dlaczego wybierają taką rolę i jaki mają na to pomysł. Wszystkie pomysły zostały zaakceptowane przez nauczycielki i dzieci w klasie.

Różnice w klasach pojawiły się w wystąpieniu na scenie. Uczniowie z klasy 3h zdecydowali, że będą występować osobiście, jako aktorzy i będą potrzebne im rekwizyty. Natomiast klasa 3f zdecydowała, że przygotują przedstawienie kukiełkowe.

W jedno listopadowe popołudnie dzieci wraz z rodzicami przygotowali przepiękne 4 duże sceny naszkicowane przez p. Anią Ziober na prześcieradłach. Wykonali również rekwizyty oraz kukiełki do przedstawienia.

Aktualnie uczniowie ćwiczą w klasie lub na scenie ruch sceniczny, szlifują dykcję i opanowują tekst oraz piosenki, które muszą znać na pamięć.

Projekt zakończy styczniowe przedstawienie, które, jak mamy nadzieję, przyniesie dużo satysfakcji dla dzieci i nauczycieli. A do szkolnego magazynu przybędą 4 przepiękne tła do wykorzystania w innych inscenizacjach przez całą szkolną społeczność.

 
Wolontariusze

30 listopada wolontariusze z Młodzieżowego Centrum Pomocy poprowadzili prelekcje dla klas 4-6 na temat Wolontariatu. Błażej Telążka uczeń Zespołu Szkół nr 1 mówił o własnych doświadczeniach wolontariackich, zachęcając tym samym, do brania udziału w różnych akcjach charytatywnych. Zaproszeni goście zaprezentowali w trakcie wystąpienia akcje, które sami zorganizowali, uświadamiając dzieciom, w jaki sposób można pomagać, czym jest idea wolontariatu i jak wiele daje satysfakcji.

 
Andrzejki

Obchodzone od kilku pokoleń nie tracą na znaczeniu. Dawniej nasi dziadkowie spędzali je osobno, miały one również inny charakter. Wierzono wówczas, że w trakcie zabaw i wróżb będzie można poznać przyszłość.

Obecnie zwyczaj zabaw andrzejkowych nie jest już tak poważny jak kiedyś, i przeniósł się również do świata dzieci.
Bawiąc się wspólnie, łącząc wróżby z konkursami uczniowie klas 1-3 spotykali się na wspólnych lekcjach. Zadania i zabawy, które przygotowały wychowawczynie wywołały duży entuzjazm wśród dzieci.

ZEW

 
Międzynarodowy Dzień Misia na lekcji języka angielskiego

28 listopada w klasach pierwszych, po tematycznych lekcjach z wychowawcami, dzieci miały okazję poznać najsłynniejszego misia Wielkiej Brytanii – Misia Paddingtona.

Uczniowie wspólnie rozwiązali quiz dotyczący autora przygód Paddingtona, historii powstania książki oraz samego misia. Dzieci wysłuchały również fragmentu powieści i ze słuchu namalowały niedźwiadka.

Wszyscy mogli wzajemnie podziwiać swoje prace i porównać malowidła z pierwowzorem.

Aleksandra Kaźmierska oraz wychowawcy klas 1

 
Międzyszkolny Konkurs „Piękno graniastosłupów”

W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 99 we Wrocławiu odbył się 2. etap – finał Międzyszkolnego Konkursu „Piękno graniastosłupów”. Reprezentacja naszej szkoły przygotowana przez p. Justynę Lis i p. Ewę Szabalę zajęła najwyższe miejsca: 1. miejsce zajęła Julia Ciślachowska z kl. 6c, natomiast 2. Miejsce – uczennica kl. 5a – Ewelina Byszewska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Justyna Lis, Ewa Szabała

 
Internetowy i Interaktywny Konkurs Matematyczny „Maks Matematyczny”

W październiku odbył się Internetowy i Interaktywny Konkurs Matematyczny „Maks Matematyczny”, w którym wzięło udział 34 uczniów naszej szkoły.
Wynik bardzo dobry uzyskał Paweł Czujowski (kl. 5e), wynik dobry uzyskali: Wojciech Listwan (kl. 5c), Natalia Świech (kl. 6b), Nadia Jasieniecka (kl. 6c) oraz Nazar Jakovenko (kl. 6c).

Gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów!

Nauczyciele matematyki

 
Wyróżnienie. Konkursy II edycja ,,Ogrody Światła"

Uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnych eliminacjach - konkursie wiedzy o ogrodach chińskich (szkolne eliminacje 7 listopada) oraz w konkursie plastycznym o ogrodach chińskich (zostało wybranych 6 prac, które zostały przekazane przez nauczyciela-opiekuna organizatorom).

Następnie w dniu 15 listopada czteroosobowa reprezentacja brała udział w konkursie wiedzy w Instytucie Konfucjusza - obrazują to dwa pierwsze zdjęcia. Podczas eliminacji uczniowie prezentowali swoja wiedzą w formie pisemnej, sprawdzenie wiedzy miało postać działań multimedialnych. Na naszych uczniów czekało również zadanie plastyczne (miłe dla opiekuna, nauczyciela plastyki) - wycinanki z papieru ryżowego. Pełni emocji wróciliśmy w szkolne mury i oczekiwaliśmy na wyniki.

28 listopada nasza laureatka, Olesia z klasy 4e wraz z nauczycielem- opiekunem wzięła udział w gali finałowej w Szkole Podstawowej Nr 42 we Wrocławiu, podczas której otrzymała dwa wyróżnienia - w konkursie wiedzy oraz w konkursie plastycznym. Gala finałowa miała bogatą oprawę artystyczną. Występy rozpoczął taniec tygrysa, następnie miał miejsce pokaz tradycyjnych tańców dziewcząt oraz występ solistki ... Wrażeń było dużo. Wreszcie uroczyste rozdanie nagród, pamiątkowe zdjęcia.

Wśród prac odnalazłyśmy niektóre prace naszych uczniów. Poniższa galeria upamiętnia tamte chwile.

Zapraszam Was drodzy Uczniowie do udziału w kolejnych edycjach konkursu ,,Ogrody Światła".

-------------nauczyciel-opiekun A.Ziober-------------------


 
Wyróżnienie. Młodzi Obywatele Nauki

Uczniowie uczęszczający na kółko przyrodnicze założyli doświadczenia w trakcie których prowadzili obserwacje dotyczące wpływu kompostu na rośliny, wykonywali również analizy w laboratoriach Uniwersytetu Przyrodniczego. Wyniki badań zostały opisane w sprawozdaniu oraz przedstawione w formie prezentacji multimedialnych.

Za 2 projekty: „Co się dzieje w kompostowniku” i „ Wpływ kompostu na rośliny” otrzymali wyróżnienia w „Konkursie na edukacyjny projekt badawczy” zorganizowanym przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Swoje badania zaprezentowali na Gali Finałowej, która odbyła się w sali konferencyjnej Wrocławskiego Parku Przemysłowego.

M.Kocowicz

 
Wspomnienia. Radosna Parada Niepodległości

W ramach obchodów z okazji Narodowego Dnia Niepodległości nasza szkoła miała przyjemność oraz przywilej wziąć udział w Radosnej Paradzie Niepodległości, która odbyła się 11.11.2017 r. na rynku wrocławskim. Ani deszcz, ani silny wiatr nie przeszkodziły nam spotkać się pod SP 16 i wyjechać do centrum, aby razem wziąć udział w Paradzie. Na wyjście stawili się uczniowie klas 4 i 5 przebrani za orły, które mogli wykonać dzięki inspiracji P. Anny Ziober, z przepięknymi plakatami, które wcześniej przygotowali specjalnie na tą uroczystość. Pomimo, że pogoda nam nie sprzyjała, to humory dopisywały nam wszystkim. Bardzo dziękuję zarówno uczniom, jak i opiekunom. Pragnę też podziękować rodzicom, którzy tego deszczowego dnia zdecydowali się towarzyszyć swoim pociechom podczas uroczystości.

A. Jakoniuk


 
Wspomnienia. Quiz z okazji narodowego dnia niepodległości.

W tym roku nasza szkoła postanowiła w szczególny sposób obchodzić ten wyjątkowy dla historii naszego kraju dzień. W piątek 10.11.2017 r. odbył się quiz historyczny dla wszystkich klas II etapu edukacyjnego. Nad całością czuwała i pięknie poprowadziła klasy przez quiz  Pani Wice Dyrektor Grażyna Warchoł. Zadania,  były dostosowane odpowiednio dla klas 4, 5 i 6. Klasy otrzymały odpowiednio wcześniej zadania ,do których mogły się przygotować. Jury oceniało zmagania uczniów w różnych konkurencjach. Oceniany był strój z danej epoki, wystrój sal klasowych w duchu Święta Niepodległości, zrobiony przez uczniów wcześniej znaczek pocztowy czy też wykonanie utworu muzycznego związanego z tematem niepodległościowym. Wszystkie klasy zmagały się z zadaniami matematycznymi oraz musiały posiadać wiedzę historyczną z danego okresu. Wszystkim klasom bardzo gratulujemy doskonałego przygotowania a szczególnie klasom, które zajęły pierwsze miejsca.

A.Jakoniuk


 
Spotkanie z pisarzem

W dniach 21 i 28 listopada w bibliotece szkolnej wszyscy uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Krzysztofem Petkiem. Pisarz opowiadał dzieciom o swoich książkach, o tym skąd czerpie tematy i pomysły do pisania. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali o podróżach i wyprawach pisarza, oglądali wykonane przez niego zdjęcia, byli zafascynowani przygodami jakie go spotkały zarówno na mroźnej Syberii jak i w gorących krajach Ameryki Południowej. Na zakończenie pisarz przedstawił swoją powieść dla dzieci pt. „Spokojne wakacje”. Autor wpisał wielu uczniom pamiątkowe dedykacje do książek.

 
Śniadanie daje moc klasie 4d!

23 listopada 2017 roku klasa 4d po raz kolejny wzięła udział w akcji „Śniadanie daje moc!”. Mimo iż po angielsku, śniadania uczniów 4d wcale nie zawierały bekonu i fasolki, ale same zdrowe i wartościowe smakołyki. Dzieci zdrowo ucztowały i przedstawiały przyniesione przez siebie produkty w języku angielskim, a na lekcjach z wychowawcą przypomniały sobie nawzajem, że zdrowe i różnorodne śniadanie to najlepszy start i zastrzyk energii na każdy dzień tygodnia.

Breakfast gives you power!

 

Dorota Dziemieszkiewicz

Aleksandra Kaźmierska

 
EDUKACJA MIĘDZYKULTUROWA

„Wrocławianin Kompetentny Międzykulturowo
SĄSIAD#nieOBCY”

Młode pokolenie należy wychowywać w szacunku do siebie, swojej ojczyzny i otaczającego świata, aby mieć choć najmniejszy wpływ na pokolenie pełne tolerancji, zrozumienia i wrażliwości na ludzką krzywdę, na pokolenie pozbawione egoizmu, otwarte na potrzeby innych i gotowe do podejmowania altruistycznych działań na rzecz swojego kraju i innych osób, gotowe przełamywać istniejące stereotypy i uprzedzenia. Klasy 1b, 1c, 2d, 3d i 3f wraz z wychowawczyniami oraz panią od plastyki postanowiły włączyć się w realizację projektu „Wrocławianin Kompetentny Międzykulturowo – SĄSIAD#nieOBCY”. Edukacja Międzykulturowa - to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka.

Dzięki udziałowi w projekcie oraz zrealizowanym w szkole zajęciom, dzieci zrozumiały zależności między działaniami ludzi i ich skutkami dla przyrody i innych ludzi. Ponadto odbyte zajęcia kształciły w uczniach empatię, tolerancję i szacunek do ludzi oraz świadomość równych praw dla wszystkich bez względu na kolor skóry, język jakim się posługują, wyznanie czy miejsce zamieszkania. Podczas zajęć dzieci poznały także zabawy swoich rówieśników, m.in. z Sudanu Południowego oraz Boliwii, a także lokalne przysmaki z różnych stron świata. Podczas realizacji projektu panowała wspaniała atmosfera, dobra zabawa oraz kreatywne działania – integracja klas, praca w zespołach.

ZEW

 
W krainie muzyki- warsztaty perkusyjne

Klasa 1a brała udział w warsztatach perkusyjnych, które miały na celu rozbudzanie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem, kształtowanie poczucia rytmu, umiejętności interpretacji muzyki ruchem, rozwijanie wyobraźni. W trakcie wspólnej zabawy dzieci poznały takie instrumenty perkusyjne jak: bat perkusyjny, kastaniety, djembe, gong chiński, talerz perkusyjny, surdo. Wielką radość przyniosła im możliwość zagrania na zaprezentowanych instrumentach.

 
Lekcja wychowania fizycznego z koszykarzami klubu Gimbasket Wrocław

W ramach nawiązanej współpracy z  Liceum Sportowym GIMBASKET, klasa 1c uczestniczyła w lekcji prowadzonej przez koszykarzy tej szkoły. Lekcje poprowadził trener Gimbasketu Wrocław Paweł Obuchowicz. Pomagali mu jego podopieczni – młodzi koszykarze. Konkurencje – slalom, rzuty do kosza, wyścigi rzędów-  sprawiły dzieciakom dużą frajdę. Ćwiczenia wykonywały nadzwyczaj pilnie i z dużym zaangażowaniem. Za swoje poczynania zostali pochwaleni przez trenera prowadzącego zajęcia. Cieszymy się, że koszykówka jest dyscypliną bardzo popularną w Naszej Szkole, dlatego już szykujemy się na kolejne spotkania z młodymi gwiazdami tej dyscypliny sportu.

Pozdrawiamy Małgorzata Symber i Katarzyna Krychowska

 
Mistrzostwa Wrocławia w Szachach.

W  dniu 20.11.2017r. W Hali Stulecia we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Wrocławia w Szachach. W zawodach brało udział 31 szkół w tym Nasza Szkoła Podstawowa nr 16 z Wrocławia. Nasi podopieczni do rozegrania mieli 7 pojedynków drużynowych. Pokonaliśmy Szkołę Podstawową nr 75 (4:0), SP nr 1 (4:0), SP nr 24 (2,5 : 1,5) oraz SP nr 45 (3:1). Przegraliśmy natomiast z drużynami, które zajęły podium w dzisiejszych zawodach, czyli ze Szkołą Podstawową nr 71 (0:4), SP nr 113 (1,5 : 2,5) oraz SP nr 50 (1:3).

Ostatecznie nasi szachiści zajęli 9 miejsce i brakło nam 1 punktu do 6 miejsca, które dawało awans do Finału Wojewódzkiego. Najwięcej pojedynków wygrał kapitan naszej drużyny Mikołaj Wieczorek z klasy 5a, który 5 razy triumfował, raz zremisował i raz przegrał. Brawa należą się całej drużynie, w skład której wchodzili:

1. Mikołaj Wieczorek

2. Maksymilian Nowotnik

3. Adam Biel

4. Maja WieczorekJustyna Rojek-Nowosielska (rezerwowa)

Serdecznie gratulujemy Naszym zawodnikom i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.

Zapraszamy również do galerii zdjęć w zakładce „Sport w Naszej Szkole”.

 
SPORTOWE MIKOŁAJKI NASZYCH KARATEKÓW

W minioną sobotę, 25. listopada, wystąpiliśmy w Chobieni na VI Otwartym Mikołajkowym Turnieju Karate Goju Ryu „CHOBIENIA CUP’2017”. W zawodach rywalizowało 9 klubów Goju Ryu i 6 Karate Shotohan/WKF (łącznie 212 uczestników).

Nasza szkolna reprezentacja stanęła na wysokości zadania, a oprócz wywalczonych medali i punktowanych lokat otrzymaliśmy także paczki.

W konkurencjach najmłodszych (nasze przedszkolaki):

- Kacper BIELERZEWSKI – 5 miejsce w torze przeszkód – debiut na zawodach;

- Jerzy SKOBLIŃSKIsrebrny medal w konkurencji tor przeszkód i medal brązowy w konkurencji kata;

Pozostali karatecy z ZSP 16:

- debiutujący w zawodach, a ćwiczący od września bieżącego roku:

-Maja RUTKOWSKA i Bartosz KONIECZNY – 6 lokaty w swoich grupach w konkurencji kata. Przezwyciężyli tremę i na tle innych uczestników ( nie było podziału na początkujących i zaawansowanych ), wypadli bardzo dobrze;

- Mateusz BIELERZEWSKI, Kajetan DANKO i Wojciech WARTECKI – w konkurencji kata indywidualne chłopców, w swoich grupach, zgodnie z przewidywaniami,  na podium – cała trójka brązowe medale .

Turniej w Chobieni to dobre przetarcie i prognostyk przed oczekującymi nas wrocławskimi turniejami w dniu 10. grudnia – „BUDOKAN CUP” – w ramach Międzyszkolnej Ligi Karate i „WROCŁAW OPEN”. Tu też będziemy i powalczymy.

Dziękuję i gratuluję zawodniczkom i zawodnikom, dziękuję rodzicom i Szkole.

Oss,

Stefan G. Giliński


 
DZIEŃ MISIA

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada na 25 dzień listopada, uczniowie z klas 1 (a, b, c) spotkali się w szkolnej bibliotece na urodzinach MISIA. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną o tej sympatycznej maskotce, poznali jej historię oraz najpopularniejsze wersje misiów. Następnie obejrzeli książeczki o słynnych misiach oraz krótkie filmy z solenizantem w roli głównej. Każde chętne dziecko miało także okazję przedstawić własnego, ulubionego misia.

 
Kolejna wizyta w American Corner

W środę 22 listopada uczniowie klasy 5e uczestniczyli w ramach projektu "Famous Polish People in USA" w odczycie i prelekcji dotyczącej Tadeusza Kościuszki, pierwsze wystąpienie pani Beaty Stragierowicz z Muzeum Narodowego nosiło tytułTadeusz Kościuszko na płótnie Panoramy Racławickiej” poświęconą słynnemu malowidłu Styki i Kossaka oraz panoramowemu wizerunkowi Kościuszki.
Kolejna prelekcja dotyczyła kariery Kościuszki w Armii Kontynentalnej USA. Poprowadzi ją Andrzej Charytoniuk – przedstawiciel Koła Naukowego Amerykanistów „Going West”. Prelekcję w "American Corner" obserwowała także przedstawicielka ambasady USA pani Alice Chu.

Anna Wasiak

Ida Krakowian

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 9 z 13


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.