Świetlica 2017/2018
„Matematyczne zmagania”

W styczniu br. uczniowie klasy 1c wzięli udział w rozgrywkach matematycznych. W formie gier i zabaw dzieci ćwiczyły dodawanie i odejmowanie w ustalonym zakresie, ale również – a może przede wszystkim – logiczne myślenie, pamięć, spostrzegawczość.

Rywalizacji towarzyszyło wiele emocji. Liderzy poszczególnych konkurencji otrzymali naklejki.

B.Waincetel   M.Symber

Życzenia świąteczne

„Deutsch macht Spaß” w klasie 1c – Nadal się uczymy.

Grudniowe zajęcia z języka niemieckiego przebiegały w atmosferze świątecznej. Poznaliśmy tradycje i zwyczaje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Wykonaliśmy kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim. Nauczyliśmy się również fragmentu kolędy „Kling, Glöckchen, klingelingeling” oraz „Eine Muh, eine Mäh”. Potrafimy także złożyć życzenia w języku niemieckim: Frohe Weihnachten und ein glückliches neues Jahr 2018! Wünscht Klasse 1c.

Edukacja międzykulturowa

W tym semestrze w grupie I, VII i VIII odbyły się zajęcia w ramach projektu Wrocławianin Kompetentny Międzykulturowo 2017 – SĄSIAD #nieOBCY. Projekt ma na celu rozbudzić w uczniach otwartość na odmienne kultury, budować poczucie wzajemnego szacunku i chęć dialogu. Ma również przeciwdziałać mowie nienawiści i agresji wśród najmłodszych.
W grupie I dzieci przekonały się w praktyce jak ważny jest dialog i znalezienie wspólnego języka. Poprzez wspólną zabawę przekonały się, jak wiele wysiłku trzeba włożyć w to, aby się ze sobą porozumieć.
Grupy VII i VIII miały okazję się zintegrować poprzez wspólne zadania: zabawy ruchowe, tworzenie plakatów i mapy myśli.
Przeprowadzone gry i zabawy pomogły dzieciom w zrozumieniu pojęć: dialog, empatia, wzajemny szacunek i tolerancja. Podczas projektu miała miejsce prezentacja multimedialna na temat życia dzieci w Boliwii. W trakcie wspólnych zajęć panowała miła atmosfera, a dzieci chętnie pracowały w grupach.

Agnieszka Barańska

Warsztaty z masą porcelanową

We wtorek, 12 grudnia D.Kołodziej i B.Waincetel zorganizowały dla dzieci z grupy III i X Warsztaty z masą porcelanową”. Masa porcelanowa to bardzo efektowna masa plastyczna, z której można wykonać przeróżne dekoracje. Panie pokazały krok po kroku etapy powstawania masy. Następnie oddały ją w ręce dzieci, które za pomocą wałka i foremek wyczarowały pachnące olejkiem migdałowym cudne ozdoby świąteczne.

Świąteczne przygotowania

Z okazji zbliżającego się Kiermaszu Bożonarodzeniowego grupa III wraz z paniami D. Kołodziej, M. Symber przygotowywała świąteczne pierniczki. Dzieci z zaangażowaniem ozdabiały piernikowe wypieki. Każdy świetnie się przy tym bawił, a efekty można obejrzeć poniżej.

Mikołajki

06 grudnia dzieci z grupy X z okazji Mikołajek wybrały się do kina na film pt. „Mikołaj jest
w każdym z Nas”. Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca, wywierając ogromne wrażenie na widzach. Wyjście wzbogaciło dzieci o nowe przeżycia i przemyślenia.
Uczniowie po seansie zadali sobie pytanie „Czy każdy może zostać Mikołajem?”

Beata Waincetel-Tabor Anna Jakubas

W grupie III z okazji Mikołajek panie M. Symber oraz D. Kołodziej zorganizowały wspólne zajęcia. Dzieci stworzyły prace pt. „Zimowy krajobraz”. Uczniom bardzo podobała się praca zespołowa. Efektem współpracy dzieci powstały piękne prace.
Również w grupie VIII i XIV dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne, śpiewały piosenki o Mikołaju, był też słodki poczęstunek.
Wszystkim dopisywał wyśmienity humor. Serdecznie zapraszamy Mikołaja do naszej świetlicy za rok !!!

Andrzejki w świetlicy

Zgodnie z tradycją, w świetlicy odbyły się różne wróżby i zabawy Andrzejkowe.

W grupie X na początku spotkania przypomniano o tradycjach andrzejkowych wróżb i przepowiedni,

a te najpopularniejsze znalazły swoje odzwierciedlenie w owym spotkaniu (lanie wosku,

wróżba talerzyków, z butami czy z imionami w sercu).

Zabawy dopasowane były do wieku i marzeń uczestników. Wszyscy bawili się doskonale.

Warsztaty perkusyjne

22 listopada XIV grupa świetlicowa wzięła udział w warsztatach perkusyjnych. Dzieci poznały instrumenty perkusyjne takie jak: bat perkusyjny, kastaniety, djembe, gong chiński, surdo, talerz perkusyjny. Po prezentacji każdego instrumentu miały możliwość zagrania na nich. Na koniec dzieci odegrały wspaniałe koncerty.

„Wychowywać, ale jak?”

Od października br. wychowawcy – A. Barańska, P. Danaj, A. Gorączak, B. Waincetel – realizują projekt działań wychowawczych Wychowywać, ale jak?”, prowadzony przez WCDN. Zajęcia dydaktyczne obejmują wszystkie aktywności: intelektualno-poznawczą, artystyczną, techniczną, sportową, społeczną. Punktem wyjścia do organizowania sytuacji wychowawczych pozwalających na osiągnięcie określonych celów wychowania moralnego (norm, zasad postępowania społecznie uznanych i pożądanych) są znane powiedzenia i przysłowia zawarte w książce

D. Strzemińskiej-Więckowiak Przysłowia polskie. Rymowanki dla dzieci. Zajęcia realizowane w oparciu o proponowane scenariusze są nie tylko sprzymierzeńcem w pracy nad kształtowaniem charakterów i postaw dzieci ale też okazją do tworzenia dobrych relacji między wychowawcą a wychowankami opartych na zasadach wzajemnej akceptacji i wzajemnego poszanowania.

„Inspiracja plastyczna - obrazki na folii”

Dziewczynki z klasy Ic na zajęciach plastycznych wykonały obrazki na folii. Aby stworzyć nasze cuda potrzebne były szablony do odrysowania, klej na gorąco, folia aluminiowa oraz farbki. Wystarczyło cierpliwie poczekać kilka chwil, aż klej wyschnie, zawinąć folię i już można było malować. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji naszych prac.

Danuta Kołodziej

« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »