REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 2004547
Ostrów Tumski

Klasa 1a wraz z klasami 2a,b,c po wysłuchaniu legend o Wrocławiu wybrała się by zwiedzić najstarszą, zabytkową jego
część - Ostrów Tumski. W czasach pogańskich Ostrów Tumski był miejscem życia Ślężan.
W czasach średniowiecza stał się siedzibą książąt śląskich z dynastii Piastów. Od 1000 roku, od momentu założenia
biskupstwa stał się on ośrodkiem władzy kościelnej. Na przestrzeni kolejnych wieków teren Ostrowa Tumskiego był wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany. Przez setki lat Ostrów Tumski funkcjonował jako wyspa. Dopiero w 1824 roku, dzięki zasypaniu jednej w odnóg Odry stał się częścią stałego lądu. Na pamiątkę tego wydarzenia pozostawiono niewielki staw usytuowany na terenie Ogrodu Botanicznego. Podczas II wojny światowej Ostrów odniósł wiele zniszczeń.
Część domów odbudowana została dopiero w latach 80. XX wieku.
Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na przechadzkę.

 
Turniej klas ,,NIECH ŻYJE POLSKA!”

W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole odbył się turniej dla klas IV, V i VI. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami z historii, j. polskiego, matematyki i przyrody. Jury, w składzie p.G.Warchoł, p. B. Bierońska, p. M. Sutor oraz p.  A. Chmiel, oceniło m.in. przygotowane specjalnie na tę okazję wiersze, fraszki czy projekty banknotów.

W turnieju zwyciężyły klasy, IV b, V a i VI a.


Kolejnym wydarzeniem związanym ze świętowaniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było piątkowe spotkanie w hali sportowej. Tę ważną rocznicę uczciliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Bez wątpienia ta chwila na długo pozostanie w naszej pamięci.

Paulina Soluch

 
Widowisko „ Polska Droga Do Niepodległości”

8 listopada w Sali Koncertowej im. J.Kaczmarka Radia Wrocław, odbyło się wielkie świętowanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Z inicjatywy Rady Osiedla Krzyki- Partynice, nasza szkoła ze współpracą naszego przedszkola, Szkoły Podstawowej nr 61, Szkoły Podstawowej 64 oraz Przedszkola 23 przygotowała koncert niepodległościowy. Przybyło na niego wielu uczniów, nauczycieli, dyrektorów oraz ważnych osobistości. Swoją obecnością zaszczycił nas nawet Prezydent elekt Wrocławia Jacek Sutryk.

W przedstawieniu wystąpili młodzi, zdolni aktorzy, tancerze i  wokaliści z placówek, które wcześniej zostały wymienione. Z naszej szkoły Poloneza zatańczyła kl 3a, którą przygotowała pani Renata Doroba. W Krakowiaku zobaczyliśmy grupę z przedszkola przygotowaną przez  panią Annę Kaczor i panią Magdalenę Szwechlowicz, a za przygotowanie dzieci do recytacji wierszy odpowiedzialna była pani Tamara Ankutowicz. W przedstawieniu zatańczyły również cztery zdolne tancerki, uczennice naszej szkoły: Alicja Wawrzyniak, Kaja Augustyn, Amelia Sozańska i Aleksandra Łowińska, które na co dzień tańczą w formacji tanecznej Flow-ers w szkole tańca Flow Factor, a ich choreografię przygotowała pani Joanna Augustyn. W tym miejscu również chciałabym podziękować pani Magdalenie Wawrzyniak oraz wychowawcom świetlicy, w szczególności pani Annie Sobieskiej oraz pani Agacie Garczyńskiej, bez których nie powstałby wystrój sali oraz przepiękne kotyliony.

Dzięki pracy wielu nauczycieli, wsparciu serdecznych osób oraz rodziców wszystkich występujących dzieci, powstał piękny koncert. Wzruszał i radował, a przede wszystkim upamiętniał wydarzenia sprzed stu lat, dzięki którym dzisiaj możemy spokojniej żyć.

Martyna Drzewiecka


 
Poznajemy bliżej węgierskich partnerów

Zakończyło się głosowanie online na logo polsko-węgierskiego projektu WELCOME TO EARTH - GOLDEN RECORDS FOR ALIENS, który realizują uczniowie klasy 4c. Wybraliśmy propozycję, przygotowaną przez węgierskiego ucznia. Gratulujemy zwycięzcy!

Naszym partnerom z Dunakeszi pokazaliśmy czym zajmowała się nasza klasa we wrześniu, październiku i listopadzie LINK DO FILMU. Poznaliśmy także bliżej węgierskich uczniów oraz ich miasto dzięki prezentacjom, jakie dla nas przygotowali. Nasze piękne miasto zaprezentowaliśmy z magazynie, w którym pokazaliśmy największe atrakcje Wrocławia MAGAZYN O WROCŁAWIU.

Kolejne aktywności w naszym projekcie to zbieranie nagrań dźwięków naszej planety i stworzenie prac, na których uczniowie przedstawią własne wyobrażenia kosmitów.

Iwona Kowalik

 
100 meczów na 100-lecie niepodległości

11.11.2018 uczniowie naszej szkoły w sportowy sposób uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Brali udział w turnieju „100 meczów na 100-lecie niepodległości”, który równocześnie był pierwszym turniejem klas czwartych w projekcie Volleymania. Uczniowie walczyli dzielnie, przegrali tylko jedno spotkanie i awansowali do II ligi! Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!

Magdalena Gmerek

 
Styl życia i higiena osobista

Nasze zdrowie zależy od naszego stylu życia. Wszystkie czynniki – sport lub jego brak, dobre lub złe odżywianie się, dbałość o higienę – wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Bardzo ważne jest to, jakie składniki odżywcze dostarczamy organizmowi. Inne dostarczają energii, następne są potrzebne do rozwoju, a jeszcze inne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Dlatego powinniśmy starannie dobierać sobie menu, aby niczego w nim nie zabrakło.

Nieprzestrzeganie zasad higieny prowadzi do infekcji, zatruć, schorzeń i zmian w budowie części układu pokarmowego lub zaburzeń w ich funkcjonowaniu.
Regularne ćwiczenia lub gimnastyka wspaniale wpływają na sylwetkę oraz nasze zdrowie. Po wysiłku poprawia nam się nastrój i nabieramy chęci do życia. Pracujące mięśnie korzystnie wpływają na krążenie krwi, co całemu organizmowi zapewnia doskonałe ukrwienie i dotlenienie oraz usprawniają pracę serca i naczyń krwionośnych. Aby zachować zdrowie psychiczne należy też zaplanować sobie cały dzień, aby nie zabrakło w nim miejsca na obowiązki, jak i przyjemności.

Na czwartkowym spotkaniu z panią pielęgniarką omawialiśmy wyżej wymienione tematy. Uczniowie mieli wiele pytań, dlatego spotkanie przybrało formę dyskusji podczas, której dzieci chętnie zabierały głos.

Pozdrawiam Katarzyna Krychowska

 

 
ŚNIADANIE DAJE MOC

Szkoła Podstawowa nr 16 po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Jak co roku uczniowie z klas I-III przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach, podobnie jak w latach ubiegłych, pomagali również rodzice naszych uczniów. Na stołach pojawiły się kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki, jogurty i produkty zbożowe oraz przeróżne sałatki warzywno-owocowe. Nie zabrakło również soków.

Akcja w szkole trwała kilka dni. Wcześniej uczniowie brali udział w lekcjach na temat zdrowego odżywiania. Przypominali sobie 12 zasad zdrowego odżywiania, przygotowywali plakaty namawiające do zdrowego stylu życia. W niektórych klasach powstały gazetki ze zdrowymi przepisami kulinarnymi.

Najważniejszym tematem rozmów podczas zajęć, był ten dotyczący roli drugiego śniadania. Wszyscy uczniowie zgodnie przyznali, że jest to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia. Daje siłę i energię do nauki i zabawy. Była też mowa o ruchu, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju.

Akcja Śniadanie Daje Moc jest bardzo lubiana przez uczniów. To dzień, w którym nauce towarzyszy wspaniała zabawa, a w każdej klasie unoszą się cudowne zapachy zdrowych i smacznych potraw.

ZEW

 
Piękna nasza Polska cała - projekt eTwinning z okazji 100-lecia naszej Niepodległości

Program eTwinning umożliwia współpracę także z partnerami z tego samego kraju. Wykorzystaliśmy tę możliwość biorąc udział w projekcie PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA, który powstał aby wspólnie uczcić 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Nasi uczniowie prezentowali w projekcie swoje miasta i tworzyli zagadki dla partnerów.  Powstały prezentacje w programie Power Point, zamienione następnie na książeczki elektroniczne Calameo, przedstawiające najciekawsze miejsca Wrocławia: PREZENTACJA 1, PREZENTACJA 2, PREZENTACJA 3, PREZENTACJA 4, PREZENTACJA 5.

Uczniowie lubiący kodowanie stworzyli spacery po naszym mieście w formie animacji wykonanej w programie Scratch: ANIMACJA 1, ANIMACJA 2, ANIMACJA 3, ANIMACJA 4.

Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 16 we Wrocławiu przygotowała dwa quizy dla wszystkich partnerów - w pierwszym można sprawdzić swoją podstawową wiedzę o naszym kraju (lLINK DO TESTU, a w drugim należy rozpoznać polskie miasta (LINK DO QUIZU).

Powstały także zagadki, które wymagają ułożenia puzzli online – po wykonaniu zadania można zobaczyć najmniejszych mieszkańców naszego miasta, czyli krasnale: PUZZLE 1, PUZZLE 2, PUZZLE 3, PUZZLE 4.

Nasz projekt, choć był realizowany tylko przez miesiąc, pozwolił połączyć rozwijanie wiedzy o naszym mieście i kraju z doskonaleniem umiejętności w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technologiami. Mamy nadzieję, że naszym partnerom spodobały się prace przygotowane przez uczniów SP16.

Iwona Kowalik

 
Gość specjalny na lekcji wychowania do życia w rodzinie ,,UCZUCIA I EMOCJE. JAK JE ROZPOZNAWAĆ I NAZYWAĆ?”.

Uczniowie klas 5 i 6 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z panią socjoterapeutką. Celem spotkania było zrozumienie własnych stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób. Uczniowie musieli zastanowić co to są uczucia i emocje oraz skąd się one biorą. Wspólnie z naszym gościem stworzyliśmy definicję uczuć i emocji. Uczucie, to proces psychiczny odzwierciedlający stosunek jednostki do otoczenia, do jego elementów i do samego siebie. Emocja, to stan duszy, umysłu i ciała, który jest reakcją na zdarzenia życiowe i na innych ludzi. Dużo atrakcją okazała się zabawa w kręgu „ Moje uczucia” oraz ,,Zgadnij, co lubię?”. Warsztaty były bardzo interesujące. Pomogły nam w zrozumieniu własnych emocji, wskazały skuteczne sposoby łagodzenia napięć oraz  w zrozumieniu potrzeb i emocji innych, uczucie empatii.
Dziękujemy
Małgorzata Symber, Katarzyna Krychowska z uczniami.

 
Biblioteka - miejsce szczególne

Uczniowie klasy 1a odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną przy ulicy Jesiennej by porozmawiać o tym, jakim miejscem jest biblioteka, jakie panują w niej zasady, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz by poznać pracę bibliotekarza.
Dodatkowo podczas wizyty uczniowie wspólnie czytali wybrane książki, oglądali min. pozycje wydane pismem punktowym, książki z szablonami, z elementami 3d, z odgłosami zwierząt i lasu. Nie zabrakło też czasu na zwiedzenie placówki, obejrzenie najciekawszych albumów, wystawy prac.
Cel spotkania został zrealizowany - dzieci zapewniły Panią Bibliotekarkę, że chętnie przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.

B. Waincetel, A. Jakubas

 
Wizyta w American Corner

We wtorek 30.10 klasa 6b uczestniczyła  warsztatach  "Halloween customs and traditions". Uczniowie wysłuchali historii o Halloween, wykonywali ćwiczenia językowe zarówno po polsku jak i angielsku. Wykazali się kreatywnością robiąc przebrania oraz dekoracje Halloweenowe.

Anna Wasiak


 
Życzliwek

Kontynuacją z  ubiegłego roku w ZSP 16 startuje Życzliwek program pozytywnego nastawienia, dobroci dla innych i promocji życzliwych postaw. Pomysł, aby uczcić życzliwość, zrodził się spontanicznie, ze sprzeciwu wobec ordynarności otaczającego nas świata. W tym dniu wszyscy są sobie przychylni, promowana jest uczynność, szacunek do innych i otwartość nie tylko raz w miesiącu, ale również przez resztę dni. Współpracują ze sobą nauczyciele, dzieci, by ten dzień był możliwie najmilszy i najbardziej życzliwy dla wszystkich.

 
Finał Dolnośląski Igrzysk Dzieci w unihokeju chłopców

W dniu 25.10.2018r. odbył się Finał Dolnośląski Igrzysk Dzieci w unihokeju chłopców. Zawody odbyły się w hali sportowej MCS przy ulicy Parkowej we Wrocławiu.

Reprezentacja naszej szkoły po wygraniu Finału Strefy Wrocławskiej została rozlosowana do najlepszych zespołów z pozostałych stref (legnickiej, wałbrzyskiej i jeleniogórskiej). W finale dolnośląskim uczestniczyło 8 najlepszych szkół z naszego województwa.

W pierwszym pojedynku spotkaliśmy się z SP 3 Głogów i po wyrównanej grze mecz zakończył się wynikiem 1:0. W drugim spotkaniu zmierzyliśmy się z SP Krzeszów, która wygrała swój pierwszy mecz w grupie. Po bardzo dobrym meczu zremisowaliśmy 1:1 i zbliżyliśmy się do gry w półfinale. W ostatnim spotkaniu grupowym wygraliśmy 3:0 z SP Imbramowice. Dzięki lepszemu bilansowi bramek wywalczyliśmy pierwsze miejsce w grupie B. W półfinale spotkaliśmy się z reprezentacją SP Mysłakowice, która od kilku dobrych lat gra w finałach dolnośląskich. W meczu o finał nikt nie odpuszczał na centymetr i dopiero w końcówce meczu udało nam się wyrwać cenne zwycięstwo. W finale znów spotkaliśmy się ze szkołą z Krzeszowa i po bardzo wyrównanym pojedynku przegraliśmy 0:1.  W ostatecznym rozrachunku nasza drużyna zajęła 2 miejsce na Dolnym Śląsku! Poprawiając tym samym wynik z ubiegłego roku, gdzie zajęliśmy 4 miejsce.

Wielkie brawa dla naszych chłopców za ogromny sukces!!!

 
Mistrzostwo Strefy Wrocławskiej w unihokeju chłopców dla SP 16!

Dnia 19 października w hali SP nr 47 we Wrocławiu odbył się Finał Strefy Wrocławskiej Igrzysk Dzieci w unihokeju chłopców. W tym roku nasi  zawodnicy w pierwszym meczu spotkali się z SP 72 W-w i po zaciętym spotkaniu wygraliśmy 1:0. W drugim grupowym meczu wygraliśmy z SP 2 Wrocław 2:0. Ostatni mecz grupowy rozegraliśmy z SP 3 Oleśnica i zwycięstwem 2:0 zapewniliśmy sobie wyjście z pierwszego miejsca do fazy pucharowej.  W półfinale zagraliśmy z reprezentacją SP Dobroszyce, po idealnym meczu wygraliśmy 2:1 i zapewniliśmy sobie awans do finału! W najważniejszym spotkaniu zagraliśmy z  gospodarzem SP 47 W-w i po ciężkim boju wygraliśmy 1:0 tym samym oborniliśmy tytuł najlepszej drużyny Strefy Wrocławskiej!

Gratulujemy naszym reprezentantom!

 
Kiermasz ciast

We wtorek 30 października odbył się w szkole charytatywny kiermasz ciast zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariat. Pieniądze przekazano na zakup gier dla dzieci z chorobą nowotworową w Przylądku Nadziei we Wrocławiu.

Tak wysoką kwotę zebraliśmy dzięki zaangażowanym w akcję Rodzicom naszych uczniów którzy przekazywali słodkości na sprzedaż. Jesteśmy Państwu ogromnie wdzięczni oraz dumni, że wspólnie z nami mogliście pomóc i uzbierać tak dużą sumę na szczytny cel. Dziękujemy!

SZKOLNY KLUB WOLONATRIATU

 

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 9 z 11


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.