REKRUTACJA

Szukaj

Odwiedziny

Odsłon : 1766280
WROCŁAWSKI DZIEŃ CZYTANIA

10 grudnia Pani Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

W tak ważnym dniu, nasza szkoła– sercem była przy pisarce i wraz z Nią świętowała uhonorowanie tego najważniejszego wyróżnienia, jakie może otrzymać pisarz.

Uczniowie uczestniczyli w szeregu akcji, które miały na celu przybliżenie sylwetki oraz twórczości naszej świeżo upieczonej laureatki. Nie zabrakło również inicjatyw, które promowały samo czytelnictwo.

Od pierwszego dzwonka na szkolnych korytarzach zrobiło się bajecznie. I to dosłownie! Bowiem nasi uczniowie poprzebierali się za swych ulubionych bohaterów z książek dla dzieci i młodzieży.

Ponadto podczas przerw, uczniowie klasy Vd odczytywali fragmenty utworów Olgi Tokarczuk. Słuchacze mieli także okazję zapoznać się z samym życiorysem pisarki.

Dodatkowo klasa IVa przygotowała dla wszystkich naklejki z wartościowymi cytatami na temat czytania książek. Wlepki te były przepiękną dekoracją i znalazły się na wszystkich uczniowskich plecakach, piórnikach i zeszytach.

Natomiast klasa IVd zaangażowała się w czytanie bajek naszym najmłodszym milusińskim – przedszkolakom, którzy z zapartym tchem wysłuchali najpiękniejszych baśni.

Kulminacyjnym momentem czytelniczej akcji była inscenizacja pod tytułem „Książka przed Sądem” przygotowana przez uczniów należących do Szkolnego Koła Teatralnego.

Podsumowując – tego dnia atrakcjom nie było końca.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Pani Oldze Tokarczuk tak ogromnego sukcesu.

A.Grabara

 
Dzień życzliwości w klasach 4-6

W dniu 21 listopada klasa 4d we współpracy z Biurem Promocji Miasta Wrocławia przeprowadziła happening dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 we Wrocławiu. Chętni uczniowie wpisywali na arkusz papieru jak rozumieją słowo życzliwość, co można zrobić aby być życzliwym, natomiast uczniowie klasy 4d przekazywali uczniom materiały związane z dniem życzliwości oraz wybrali najżyczliwszą uczennicę klasy 4d i najżyczliwszego nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 16.

Wychowawca klasy 4d

Anna Wasiak

 
Uroczyste rozdanie nagród – Konkurs Lapbook – my favourite book

W dniu 06.12.2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie "Lapbook - My favourite book". Rozdanie nagród uświetnił występ grupy teatralnej pod kierunkiem pani Agnieszki Grabary. Natomiast o nagrody zadbała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 16, nagrody wręczyła pani wicedyrektor Aleksandra Chmiel.

A oto i laureaci:

W kategorii klas IV

I miejsce – Alina Ionko SP 15

II miejsce – Maria Sutor SP „Arka”

III miejsce – Patrycja Sikora SP 15

W kategorii klas V

I miejsce – Franciszek Basiński SP 15

I miejsce – Ida Laskowska SP 16

II miejsce – Natalia Tyrcz SP 16

III miejsce – Alicja Dec SP 47

W kategorii klas VI

I miejsce – Zuzanna Laskowicz SP 44

II miejsce – Jakub Świtalski SP 47

II miejsce – Adam Godlewski SP 16

III miejsce – Julia Dębska SP 99

Wyróżnienia otrzymali: Kacper Kumor, Marek Marciniak, Natalia Wojciechowska

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

Koordynator konkursu

Anna Wasiak

 
Nasza biblioteka

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej bogatej oferty książkowej. W naszych zbiorach znajdują się zarówno bajki dla najmłodszych jak i pozycje książkowe dla starszego czytelnika.  Każdy  z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą lekturę na jesienno-zimowe wieczory.

We wtorek, 10 grudnia w holu szkoły zostanie wyłożona dłuuuuga biała kartka, na którą uczniowie będą mogli wpisywać tytuły swoich ulubionych książek, rysować ilustracje i portrety bohaterów. Kreatywne pomysły mile widziane.

 
Mikołajkowe prezenty dla dzieci z Domu Małego Dziecka

Grudzień to czas, kiedy otwieramy swoje serca dla innych. Chętnie dzielimy się dobrem z osobami potrzebującymi pomocy.

W związku z powyższym uczniowie z klasy 2a postanowili obdarowywać innych. Dzięki zaangażowaniu rodziców zakupiono upominki, które dzieci z uśmiechem na twarzach przekazali wychowankom Domu Dziecka.

Prezenty przekazane podopiecznym to nie jedyna akcja charytatywna uczniów klasy 2a, w planie mają następneUśmiech

Beata Waincetel


 
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

5 grudnia uczniowie klasy 2a udali się na Wrocławski Rynek. Ulica Świdnicka przywitała nas  bramą Jarmarku Bożonarodzeniowego, która wprowadziła wszystkich w magicznie świąteczny klimat.

Wśród pachnących lasem choinek, aromatu pierników czekała na dzieci moc świątecznych niespodzianek.

Bajkowy Lasek wprowadził uczniów do iście baśniowego świata. Przy Pomniku Fredry zawitała Kraina Krasnali i Reniferów. Obok pojawiły się rozświetlone sanie z kolorowymi prezentami, a nieopodal zaparkował zaprzęg Mikołaja wraz z reniferem Rudolfem.

Przy wrocławskiej choince uczniowie skorzystali z  dziecięcej karuzeli „Rudolf i przyjaciele”.

Na Plac Solnym w oryginalnym domku z tarasem widokowym, dzieci wzięły udział w warsztatach - zdobiły świąteczne pierniki podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego.

B. Waincetel

 
Lekcje otwarte w SP16 w ramach III Wrocławskiej Konferencji Matematycznej

21 listopada 2019 roku odbyła się III Wrocławska Edukacyjna Konferencja Matematyczna dla nauczycieli pod hasłem „Matematyka jest wszędzie”. Nasza szkoła uczestniczyła w przygotowaniu  zajęć poprzedzających to wydarzenie, zapraszając wrocławskich pedagogów na lekcje otwarte prowadzone przez nauczycieli SP16 oraz angażując do współpracy z naszą szkołą różne  instytucje.

Pierwszymi zajęciami był wykład inż. Mikołaja Niewodniczańskiego i pani Joanny Pająk z firmy Collins Aerospace na temat zastosowania matematyki w pracy inżyniera lotniczego. Pani Ewa Szabała przygotowała lekcję matematyki bez podręcznika, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Na lekcji matematyki pani Ewy Misiejuk pokazano praktyczne zastosowanie matematyki z wykorzystaniem sprzętu kuchennego. Zadanie polegało na obliczeniu liczby kilogramów poszczególnych ziaren (ryżu, słonecznika, sezamu, grochu i fasoli) potrzebnych do przykrycia podłogi w klasie; pojawiły się tam również przepisy i słodkości z fasoli.

Pani Marta Woźniakiewicz z Urzędu Statystycznego zaprezentowała zastosowanie pomiarów, badań i wykresów w pracy statystyka. Na lekcji matematyki, przygotowanej przez panią Iwonę Kowalik, uczniowie poszukiwali wyjścia z labiryntu, rozwiązując po drodze zadania tekstowe dotyczące działań na liczbach naturalnych, których treści zaszyfrowano. Podczas lekcji historii prowadzonej przez panią Paulinę Soluch  uczniowie  doskonalili umiejętność pozyskiwania i analizowania informacji statystycznych, dzięki którym stworzyli opis Rzeczpospolitej w wieku XV. Lekcja muzyki pani Katarzyny Sroki wprowadziła dzieci w świat ułamków poprzez zastosowanie podziału wartości rytmicznych i metrum.

Uczniowie uczestniczący w lekcji języka polskiego, przygotowanej przez pani Katarzynę Aksamit, przenieśli się do magicznej fabryki W. Wonki, a dokładniej do Hali Wynalazków, gdzie na podstawie ukrytych informacji w garnkach starali się zredagować niesamowite przepisy kulinarne na nieznane dotąd smakołyki. W przygotowaniu tych zajęć pomogła pani Anna Ziober. Pani Anna Wasiak umożliwiła  czwartoklasistom poznanie angielskich nazw przyrządów matematycznych z uwzględnieniem ich opisu, porównywania i zastosowania w praktyce.

Elementy matematyki można odnaleźć w każdym przedmiocie. Bardzo dziękujemy wszystkim Prowadzącym zajęcia za włączenie się w organizację konferencji matematycznej. Mamy nadzieję, że także nasi uczniowie, uczestnicy tych wyjątkowych zajęć, przekonali się, że warto uczyć się Królowej Nauk.

Zdjęcia z zajęć: Lekcje otwarte w SP16

 
RELACJA Z KONCERTU SZKOLNEGO CHÓRU „KRZYCKIE SKOWRONECZKI” W NARODOWYM FORUM MUZYKI

W dniu 10.11.2019r. w Narodowym Forum Muzyki odbył się uroczysty Koncert w ramach Programu Akademii Chóralnej – Śpiewająca Polska, w którym wziął udział nasz szkolny chór „Krzyckie skowroneczki”. Koncert poprzedziły długie przygotowywania oraz dwie próby zorganizowane w samej instytucji, podczas których uczniowie naszej szkoły mogli poznać jak wygląda Narodowe Forum Muzyki od strony widowni oraz kulis, jak przebiega próba do koncertu oraz jakie wymagania logistyczne stawia przed wykonawcami ta wielka scena. Przy okazji Koncertu mogliśmy posłuchać
i poznać inne chóry działające na terenie Dolnego Śląska oraz śpiewać z profesjonalnym zespołem muzycznym.

Katarzyna Sroka

 
Turniej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy poprzez interdyscyplinarny turniej dla klas IV-VI. Uczniowie rywalizowali w kilku konkurencjach, m. in. testach z historii, geografii, matematyki oraz w bieganym dyktandzie. Każda klasa zaprezentował przygotowaną na lekcjach muzyki pieśń patriotyczną. Jury oceniło również prace plastyczne przygotowane wcześniej przez klasy. W międzyczasie uczniowie, dzięki krótkim filmom, zapoznali się z biegiem wydarzeniami sprzed 101 lat.

W turniej zwyciężyły klasy: IVd, Va oraz VIb. Gratulujemy!!!

Dziękujemy bardzo każdej osobie, która włączyła się w organizację turnieju: wychowawcom, jury, autorom zadań oraz uczniom, którzy świetnie przygotowali się do wszystkich konkurencji.

Paulina Soluch

 
Kiermasz ciast

Dnia 22 listopada w naszej szkole odbył się Szkolny Kiermasz Ciast. Ciasta przygotowali uczniowie, rodzice oraz nauczyciele.

Na stołach królowały muffinki, pączki, babeczki, rurki, wafle, wspaniałe serniki, biszkopty, i wiele innych słodkości. Wszyscy uczestnicy kiermaszu mogli kupić w przystępnej cenie swój ulubiony słodki przysmak. Chętnych było wielu… przyszli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Pieniądze zebrane ze sprzedaży ciast zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację małego Ignasia. Ignaś jest podopiecznym Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju  Ochrony  Zdrowia.

Dziękujemy wszystkim  za zaangażowanie i pomoc w kiermaszu.

 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Nasza szkoła  wzięła  udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

W naszej szkole nauczyciele w ramach godzin wychowawczych przeprowadzili zajęcia na temat praw dziecka, uczniowie przygotowali plakaty związane z tą tematyką. A 20 listopada świętowaliśmy „Niebieski Dzień” – w tym dniu uczniowie mieli

za zadanie przyjść ubrani na niebiesko lub z akcentem tego koloru.

 
KARATE W SZKOLE

W minioną sobotę, 23.11.2019 r., wystartowaliśmy w bardzo trudnym, międzynarodowym turnieju XX Cuprum Cup International Karate Polish Open.

Zawody rozgrywane wg olimpijskiej formuły WKF (m.in. brak podziału na staż zaawansowania, decyduje dzienna data urodzenia, a w walce waga ciała – czyli autentyczny sprawdzian nabytych umiejętności. W turnieju wzięło udział 265 zawodników reprezentujących 20 klubów (w tym 3 zagraniczne: 2 z Czech i 1 ekipa z Rosji), rozegrano 520 osobo-konkurencji (w kategoriach od dziecięcych do masters).

Zawodnicy szkolnej sekcji karate startowali w ramach reprezentacji Dolnośląskiego Związku Karate (5-cioro adeptów tej sztuki walki).

Reprezentacja DZK wygrała klasyfikację medalową: 11 medali złotych, 9 – srebrnych i 16 – brązowych.

Podopieczna shihana M. Jedruszka – Ala Kosydor – w konkurencji kata indywidualne dziewcząt, w roczniku i startując grupę wyżej, zdobyła 2 złote medale. Tym samym została najlepszą zawodniczką imprezy i otrzymała specjalny puchar.

Pozostali nasi szkolni medaliści to:

  • srebrna drużyna chłopców w kata, którą poprowadził Kacper Bielerzewski;

  • srebrna drużyna chłopców w kumite (walka): Tomek Antolak i Mateusz Bielerzewski;

    drużyny tradycyjnie przekazują zdobyte trofea szkole.

  • Tomasz Antolak (kl. IV A) – srebro w kumite indywidualnym chłopców 8-9 lat, -40kg i brąz w kata indywidualnym;

  • Kacper Bielerzewski (kl. I A) – brązowy medal w kata ind. chłopców;

  • Michalina Kotulska (Przedszkole 16) – brązowy medal w kata ind. dziewczynek (startowała w grupie razem z Alą Kosydor);

  • Mateusz Bielerzewski (kl. V D) – brązowy medal w kumite ind. chłopców 10-11 lat, +40kg.

Podziękowania dla zawodników i rodziców. Zdobyte kolejne doświadczenie, a nasz wkład w dorobek reprezentacji Dolnośląskiego Związku Karate pokaźny.

Szacunek dla przeciwników i tych pokonanych i tych, którym ulegliśmy w sportowej rywalizacji.

W poniedziałek adepci karate przystępują do egzaminu na kolejne stopnie.

Oss,

Stefan G. Giliński

 
Wsółpraca z placówkami z sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO w ramach projektu WATER

W ramach współpracy z placówkami z Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO uczniowie klasy 5c realizują  z chorwacką szkołą w Solin (Osnovna škola don Lovre Katića, Solin) oraz KiiT International School w Bhubaneswar w Indiach projekt WATER. Współpraca odbywa się poprzez platformę edukacyjną Edmodo. Po przedstawieniu naszej szkoły partnerom uczniowie pracowali nad stworzeniem wspólnej prezentacji o wodzie w naszym kraju (morze, największe rzeki, największe i najgłębsze jeziora). Stworzono  prezentację na Dysku Google, którą po ostatecznej obróbce zamieniliśmy na książeczkę elektroniczną: The Largest Water Areas, Seas, Rivers, Lakes In Poland. Następnie poszukiwaliśmy informacji o zawartości wody w żywności i organizmie człowieka. Dzieci z Wrocławia i Solin stworzyły wspólne arkusze, w których zamieściły informacje o procentowej zawartości wody w produktach spożywczych oraz narządach w ciele człowieka. Dokument był tworzony w języku polskim, chorwackim i angielskim (Zdjęcia z przebiegu zajęć). Część zgromadzonych informacji uczniowie zaprezentowali na  plakatach wykonanych w aplikacji Canva:

Uczestniczyliśmy także w warsztatach w Hydropolis w ramach projektu “EKOobieg – zajęcia edukacyjne o znaczeniu wody dla dzieci i młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej”. Uczestnicy zajęć  tworzyli “tęczę w probówce”  wykorzystując różny stopień zasolenia kolorowych roztworów wodnych, wulkan powstający z mieszaniny wody z kwaskiem cytrynowym oraz wody z sodą oczyszczoną, a także “lampę olejową” z kolorowym roztworem wody i tabletkami musującymi. Po warsztatach zwiedziliśmy wystawy Hydropolis. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tych zajęć.

Iwona Kowalik


 
Relacja z koncertu szkolnego chóru „Krzyckie Skowroneczki” w Narodowym Forum Muzyki

W dniu 10.11.2019r. w Narodowym Forum Muzyki odbył się uroczysty Koncert w ramach Programu Akademii Chóralnej – Śpiewająca Polska, w którym wziął udział nasz szkolny chór „Krzyckie skowroneczki”. Koncert poprzedziły długie przygotowywania oraz dwie próby zorganizowane w samej instytucji, podczas których uczniowie naszej szkoły mogli poznać jak wygląda Narodowe Forum Muzyki od strony widowni oraz kulis, jak przebiega próba do koncertu oraz jakie wymagania logistyczne stawia przed wykonawcami ta wielka scena. Przy okazji Koncertu mogliśmy posłuchać
i poznać inne chóry działające na terenie Dolnego Śląska oraz śpiewać z profesjonalnym zespołem muzycznym.

Katarzyna Sroka

 
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

W tym roku Wrocław obchodzi Dzień Życzliwości już po raz 14-sty. Jest to wspaniała okazja by być „Życzliwie, razem, blisko!”.  Hasło tegorocznej edycji jest doskonale znane uczniom naszej szkoły, którzy wyczarowali magiczne, życzliwe drzewo. Jego gałęzie zdobią  piękne słowa, o których zapominamy na co dzień. Tworzenie drzewa i przypinanie listków umocniło nasze więzi i pozwoliło docenić siłę płynącą synergii działań wspólnotowych. Siła tkwi w grupie, razem znaczy więcej, sensowniej. Być życzliwym to być uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka.

Nasi uczniowie w tym  szczególnym  dniu wybierali klasowych „Życzliwków”, którzy na co dzień swoim przykładem pokazują innym jak dbać o pozytywne relacje  i dbać od dobro społeczności.

Życzymy wszystkim takiej postawy, w grupie siła!

ZEW

 
« pierwszapoprzednia12345następnaostatnia »

Strona 1 z 5


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.