REKRUTACJA

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Odwiedziny


Warning: Creating default object from empty value in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 2424693
SWM2020
Jak powstaje komiks?

Uczniowie klas 5e i 5d w ubiegły piątek wzięli udział w lekcji zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej.

Taka lekcja, to dobra okazja do tego, aby zapoznać dzieci z wartościowymi filmami, a także poznać wiele zagadnień związanych z komiksem. Dzięki uczestnictwu w projekcie Szkoła w Mieście nasi uczniowie mieli okazję wyjść do kina na film "Łowcy czarownic", a także dowiedzieć się jakimi środkami wyrazu operuje komiks, poznali zagadnienia związane z komiksem, zobaczyli jak powstaje komiks.

Film, który obejrzeli nasi uczniowie, opowiadał o nieśmiałym i niepełnosprawnym chłopcu i zadziornej Milicy, którzy postanawiają odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, rzucony na tatę dziewczynki. Film to historia o roli rodziny i o tym, jak dzięki sile przyjaźni i akceptacji każdy z nas może stać się superbohaterem.

Takie wyjście do kina, to nie tylko rozrywka, ale również okazja do utrwalenia i pogłębienia wiedzy z zakresu wiedzy o komiksie.

 

Agnieszka Grabara i Agnieszka Barańska


 
Edukacja Kreatywna

W grudniu trzy klasy szóste (a, d, e) były na zajęciach w Centrum Inicjatyw Wszelakich – Edukacja Kreatywna. Uczestniczyliśmy w zajęciach kreatywnych, plastycznych oraz sportowych. Na zajęciach plastycznych robiliśmy świąteczne wianki ze słomy i wstążek. Kreatywność rozwijaliśmy budując nowoczesne domy ze słomek. Podczas zajęć sportowych ćwiczyliśmy z wielkimi i ciężkimi piłkami lekarskimi. Wyjście wszystkim uczniom bardzo się podobało

 
Wizyta w Narodowym Forum Muzyki

Na radosne kolędowanie w Narodowym Forum Muzyki wybrały się klasy 2a i c, 3b. Wśród prezentowanych utworów
przez Chór Chłopięcy NFM oraz Chór „Con Brio” z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum, dzieci rozpoznały chętnie śpiewane w domach kolędy i pastorałki. Spotkanie to było okazją do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni, lecz także lekcją o historii kolędy. Uczniowie dowiedzieli się kto zajmował się ich pisaniem, kiedy powstały pierwsze pastorałki, a także jaka jest różnica pomiędzy tymi formami.

 
Multimedialne warsztaty z wykorzystaniem tabletów

Klasa 3a wzięła udział w warsztatach multimedialnych „Świat Klocków Lego". Uczniowie zostali zapoznani z  podstawowymi sposobami programowania i kodowania. Jednym z głównych celów zajęć było kreatywne rozwiązywanie problemów ze świadomym wykorzystaniem określonych metod i narzędzi. Uczniowie dowiedzieli się jak stworzyć własny film animowany, czym jest “klatka”, oraz poznali technikę po klatkową. Razem z "Panem Tabletem" stworzyli przy pomocy aplikacji krótkie filmy. Zajęcia były bardzo ciekawe i rozwijające wiele umiejętności.

 
Wyjście do Hali Sportowej Hasta La Vista

Klasy 3a i 3c w ramach projektu edukacyjnego Szkoła w Mieście wybrały się na zajęcia sportowe do Hali Hasta la Vista, aby zapoznać się z zasadami gry w sqasha. Na zajęciach dzieci zapoznały się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi techniki gry w squasha. Jest to dyscyplina sportowa polegającą na odbijaniu rakietą piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika. Dzięki tej grze dzieci rozwijają potrzebne umiejętności takie jak koordynację, szybkość oraz ogólną sprawność fizyczną. Zajęcia były ciekawe, atrakcyjne oraz bardzo  pożyteczną formy relaksu.

Małgorzata Symber 
Wyjście do Muzeum Narodowego

Klasa 3a w ramach Szkoły w Mieście odwiedziła Muzeum Narodowe. Uczniowie odkrywali muzealne tajemnice. Mogli w Muzeum poznawać świat, rozwijać wrażliwość na piękno i uczyć się wyrażania opinii oraz dzielenia odczuciami i emocjami. Pomogły im w tym obrazy i rzeźby oraz specjalnie przygotowane ćwiczenia i zabawy. Na zajęciach dzieci zdobywały wiedzę i kompetencje kulturowe, połączone z aktywnością, refleksją, pracą grupową oraz możliwością wymiany poglądów.

 
Zajęcia klasy 2b w Muzeum Architektury

W Muzeum Architektury klasa 2b uczestniczyła  w zajęciach warsztatowych -  ,,Dawne piece i kominki’’ Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego ,,Szkoła w mieście’’. Podczas zwiedzania wystawy najpiękniejszych pieców i kominków uczniowie  uzyskali informacje na temat  konstrukcji dawnych pieców i kominków, sposobu ich wykonania  oraz elementów ozdobnych .

Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści Pani przewodnik  o czasach historycznych , w których pojawiły się pierwsze  piece i kominki. W drugiej części zajęć  każdy uczeń miał okazję do zaprojektowania i wykonania własnego kafelka.

 
Wyjście klasy 2b do Hydropolis

Klasa 2b wybrała  się w ramach projektu edukacyjnego ,, Szkoła w mieście ‘’do  Hydropolis - centrum wiedzy na temat   wody. Uczniowie byli bardzo zainteresowane ilością ciekawych tematów, eksponatami oraz interaktywnymi metodami przekazywania wiedzy. 
Hydropolis podzielone jest na kilka stref tematycznych: 
- Ekologia i świadomość procesów, w których woda bierze udział, od najprostszych rzeczy, czyli funkcji jakie pełni w naszych komórkach, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na ziemi. 
- Planeta wody, gdzie dzieci uzyskują odpowiedzi na pytania: w jaki sposób woda trafiła na ziemię?, czy jest jej dużo w kosmosie?, w jaki sposób powstała? 
- Głębiny, w których odkrywamy historię podwodnego świata, wsiadamy do batyskafu „Trieste II”. 
- Ocean życia, a tam poznamy różnorodność wodnego życia, które pojawiło się w wodzie 3,3 miliarda lat temu .
- Historia inżynierii wodnej – uczniowie poznają urządzenia hydrotechniczne, modele statków z różnych epok , zdobywają wiedzę na temat wykorzystania siły wody przez człowieka
- Miasto i woda – poznajemy skomplikowany system zarządzania wodą , uczniowie uzyskują  odpowiedź na ważne  pytanie : skąd się bierze woda w kranach ?
- Stany wody - w ciekawy i przystępny sposób wzbogacamy naszą wiedzę na temat  różnych stanów  skupienia wody oraz krążenia wody w przyrodzie.
- Strefa relaksu – w pięknej scenerii uczestnicy wycieczki   mają możliwość słuchania kojącego szumu morza na podziemnej plaży.
Uczniowie zostali zapoznani ze wszystkimi strefami, doświadczyli niezwykłych przeżyć  w miejscu skoncentrowanym wokół wody ,  jej życiodajnych wartości  oraz roli jaką odgrywa  woda dla życia na naszej planecie - Ziemi.

 
Ossolineum - warsztaty iluminatorskie ,,Złota litera".

6 listopada 2019 w ramach ,,szkoły w mieście" klasa 6c uczestniczyła w niezwykłych warsztatach w Ossolineum.

Oczekując na zajęcia miło spędziliśmy czas w otoczeniu zieleni miejskiej. Same warsztaty nawiązywały do historii zdobienia ksiąg i technik pozłotniczych na płasko,  składały się z kilku części:

- wprowadzenia (zwiedzanie wystawy na której prezentowane były ręcznie zdobione księgi - ilustracje, mapy itp, na uwagę zwracało uwagę otoczenie - sale oraz ich charakter),

- ćwiczeń z kaligrafii z użyciem tuszu i zaostrzonego patyczka,

- odrysowywania wzoru przez kalkę (ołówkiem),

- wreszcie pokrywania wzoru delikatną warstwą kleju (pędzlem),

- przykładania cienkiej warstwy płatków złota, wygładzania oraz usuwania zbędnych elementów.

Rezultaty i etapy pracy prezentuje poniższa galeria. Niewątpliwie techniki pozłotnicze wymagają dużej wrażliwości estetycznej i ... cierpliwości.

klasa 6c i A.Ziober

 

 
Pan Tablet w klasie 4D
W dniu 05.11.2019 klasa IVD w ramach projektu „Szkoła w mieście” uczestniczyła w warsztatach z animacji poklatkowej. W ciągu 135 minut uczniowie przeszli przez cały proces powstawania filmu poklatkowego i zrealizowali swoje pierwsze filmy z wykorzystaniem klocków LEGO.
W grupach stworzyli scenografię, bohaterów, krótki scenariusz filmowy, zaanimowali całą historię i zmontowali do gotowego filmu.
Stworzone dzieła filmowe można obejrzeć, poniżej linki…
https://www.youtube.com/watch?
https://www.youtube.com/watch?
https://www.youtube.com/watch?
https://www.youtube.com/watch?
https://www.youtube.com/watch?
Przyjemnego oglądania!
Anna Wasiak

 

 
Wizyta w Muzeum Narodowym

„Wyrzeźbiony Wrocław”, to pierwsza w historii wystawa wrocławskiej rzeźby I połowy XIX w. Uczniowie klasy 2a obejrzeli dzieła 30 artystów m.in. Theodora van Gosena, Jaroslava Vonki, Dorothei von Philipsborn. Zapoznali się z całym spektrum tematycznym ówczesnej twórczości rzeźbiarskiej. Pokazane eksponaty wyrzeźbione zostały w marmurze, piaskowcu, drewnie, odlane w brązie i żeliwie. Po zakończeniu spaceru po galeriach gmachu głównego uczniowie udali się na warsztaty plastyczne, gdzie z zaangażowaniem tworzyli wg własnego projektu rzeźby i płaskorzeźby.

Beata Waincetel

 
Pan Tablet- multimedialne warsztaty w klasie 2a

Podczas zajęć (29.10.2019) uczniowie poznali technikę animacji poklatkowej (plastelinową) i obsługę aplikacji. Następnie w grupach 4 osobowych stworzyli scenografię, bohaterów, krótki scenariusz filmowy, zaanimowali całą historię.

Praktyczna praca nad własnym filmem uczy świadomego korzystania z nowych technologii. Uczniowie przeszli przez proces powstawania filmu poklatkowego i z ogromnym zaangażowaniem zrealizowali swoje pierwsze w życiu filmy!

Stworzone dzieła miały swoją premierę online w dniu dzisiejszym na stronie YouTube!

Beata Waincetel

 
Francuskie śniadanie w klasie 6c.

,,Szkoła w mieście" - francuskie śniadania- Akademia Żywienia- zdrowe odżywianie- Kulinarne podróże po Europie.

18.10.19 klasa 6c gościła Panią z Akademii Żywienia, która w pierwszej części poprowadziła nas przez europejskie tradycje kulinarne. Poznaliśmy wiele ciekawostek i szczegółów dotyczących potraw i przysmaków, które również u nas są spotykane (tematyczne restauracje, cukiernie itp) - forma prezentacji multimedialnej.

W drugiej części zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do pracy, cel - francuskie śniadanie: croissant czekoladowy oraz świeży sok pomarańczowy. Pani przyjechała do nas z całym potrzebnym zapleczem, od ciasta francuskiego, czekolady, przez pomarańcze po naczynia i piekarnik.

Etapy pracy widoczne na zdjęciach: - ręczne wyciskanie soków, formowanie rogalików (każdy miał swoją technikę zawijania, kuchnia może łączyć w działaniach manualnych technikę i plastykę). W sali plastycznej bardzo miło zapachniało...

Pożywne, smaczne i estetyczne drugie śniadanko w wersji na słodko - polecamy!

klasa 6c z wychowawcą A.Ziober

 
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.