REKRUTACJA

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Odwiedziny


Warning: Creating default object from empty value in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 2379172
KLUB MŁODEGO ODKRYWCY
Zajęcia w firmie Collins Aerospace w ramach „Dnia Otwartego dla Dziewcząt”

26 lutego 2020 roku grupa dziewcząt z klasy 5c, uczestniczących w działaniach Klubu Młodego Odkrywcy, wzięła udział w wyjątkowym  spotkaniu pod hasłem „Introduce a Girl to Engineering”.  W ramach tej  ogólnoświatowej inicjatywy  firma Collins Aerospace zaprosiła nas do udziału w Dniu Otwartym dla Dziewcząt. Ten pełen emocji dzień był poświęcony zaprezentowaniu zawodu inżyniera związanego z przemysłem lotniczym i kosmicznym oraz przekonaniu uczestniczek do rozpoczęcia w przyszłości kariery związanej z tym zawodem i branżą. Kobiety inżynierki z firmy Collins Aerospace opowiadały o bardzo ciekawych zagadnieniach, jakimi  zajmują się w firmie. Członkinie Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej prezentowały swoje sukcesy w międzynarodowych konkursach lotniczych i opowiadały o swoich lotniczych pasjach. Uczestniczki spotkania wzięły udział w warsztatach modelarskich i konkursach wymagających kreatywnego rozwiązywania problemu w zespole, poznały też metodę TRIZ. Panie inżynierki opowiedziały nam dokładniej o tym czym zajmuje się firma Collins Aerospace. Dzięki temu wiemy, że niemal na pewno każdy samolot, którym dotąd leciałyśmy, składa się z części wyprodukowanych przez tę firmę.  Interesującym punktem programu było zwiedzanie  laboratoriów i hali produkcyjnej.

Mamy nadzieję, że udało się przekonać choć małą grupę dziewcząt do rozpoczęcia przygody z zawodami technicznymi. Być może w przyszłości będziemy latać samolotami skonstruowanymi lub wyprodukowanymi  przez którąś z naszych uczennic?

Bardzo dziękujemy firmie Collins Aerospace za możliwość uczestniczenia w tym niezwykle ciekawym dniu i wspaniałą atmosferę, której doświadczyłyśmy.

Iwona Kowalik

 
Projektowanie trójwymiarowych elementów bazy księżycowej

Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy wzięli udział w projekcie edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej MOON CAMP CHALLENGE. Część konkursowa polega na zaprojektowaniu trójwymiarowych wybranych elementów bazy księżycowej przy wykorzystaniu narzędzia Autodesk®Tinkercad™. Nasi uczniowie biorą udział w wyzwaniu Moon Camp w kategorii Discovery, w której zespoły złożone z 2-6 osób  mają zaprojektować (do wyboru):

  • Lądownik księżycowy

  • Moduł mieszkalny astronautów i astronautek

  • Łazik księżycowy

Pierwsze zajęcia to poznawanie możliwości aplikacji Tinkercad. Dzieci bardzo szybko zaczęły tworzyć własne trójwymiarowe obiekty (FILM z zajęć). Praca  z nową i ciekawą aplikacją motywowała do tworzenia interesujących budynków czy maszyn.

Członkowie KMO przygotowali następnie kilka prac konkursowych, które zgłosiliśmy organizatorom konkursu w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Uczniowie klasy 5c stworzyli projekty dwóch łazików księżycowych oraz pięciu modułów mieszkalnych dla astronautów: PROJEKTY KLASY 5C

Projekty można nadal zgłaszać. Potem będziemy niecierpliwie czekać na rozstrzygnięcie konkursu.

Iwona Kowalik

 
Tworzymy mini poduszkowce

Przyszli inżynierowie z Klubu Młodego Odkrywcy próbowali zbudować modele mini poduszkowców, które choć trochę uniosą się nad ziemią dzięki nadmuchiwaniu powietrzem. Podstawą naszych małych statków powietrznych były lekkie koła z tektury, które szczelnie owijaliśmy folią. W folii wycięliśmy małe otworki, przez które miało wydostawać się wdmuchiwane do środa powietrze. Nasze modele nadmuchiwaliśmy suszarkami. Faza testów sprawdzała powodzenie naszych konstrukcji – niemal wszystkie modele lekko unosiły się do góry.

Link do filmu z zajęć

Iwona Kowalik

 
Budujemy rakiety napędzane gumką

Uczniowie klasy 5c tym razem tworzyli rakiety, których siłą nośną jest siła sprężystości gumki recepturki. Nasze rakiety były bardzo lekkie, zbudowane z pianki i papieru, który wykorzystaliśmy do stworzenia sterowników (skrzydeł) pojazdu. Nasza rakieta działa na zasadzie procy: dzięki przymocowanej naciągniętej gumce recepturce, nasz prosty statek powietrzny był w stanie pokonać znaczne odległości. Rekord naszej klasy to 11m70 cm, który udało się  uzyskać Olivierowi.

LINK DO FILMU

Iwona Kowalik

 
Projektujemy łazik marsjański

Członkowie KMO zaprojektowali własny łazik, który mógłby prowadzić badania Czerwonej Planety.  Wyposażyli go w narzędzia do wykonywania badań, baterie słoneczne, dwa rodzaje kół. Nasz łazik jest w stanie przewieźć 5-kilogramowy ładunek. Zadaniem, którym będą się jeszcze zajmować uczniowie, jest opracowanie napędu na naszego łazika.

LINK DO FILMU

Iwona Kowalik

 
Po co matematyka inżynierowi lotniczemu?

Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami firmy Collins Aerospace. Collins Aerospace, jednostka United Technologies Corporation, jest liderem w zakresie zaawansowanych technologicznie i inteligentnych rozwiązań dla globalnego przemysłu lotniczego i obronnego. Podczas spotkania Pani Joanna Pająk przedstawiła nam profil działalności firmy. Dowiedzieliśmy się czym dokładniej zajmuje się Collins Aerospace, jak wielu pracowników zatrudnia, ilu inżynierów w niej pracuje, a nawet jaki dochód osiąga. Pan inżynier Mikołaj Niewodniczański, który w firmie zajmuje się analizą niezawodności m.in. części do samolotów, przygotował dla uczniów prezentację o zastosowaniu matematyki w pracy inżyniera lotniczego i nie tylko:)  Pan inżynier opowiedział nam o zastosowaniu matematyki w tworzeniu gier, konstruowaniu pojazdów, tworzeniu konstrukcji architektonicznych, kreśleniu planów pomieszczeń.  Doceniliśmy wagę kształtów, dokładność wymiarów elementów maszyn i konstrukcji, wielkości pól w projektowaniu samolotów, samochodów i czołgów.  Dokładność pomiarów odgrywa także dużą rolę podczas badania niezawodności maszyn i ich części.  Matematyka pomaga ustalić pozycję w nawigacji, umożliwia tworzenie map i określanie odległości między rożnymi obiektami. Matematyka i geometria ma olbrzymie zastosowanie w logistyce, umożliwiając jak najbardziej efektywne zaplanowanie składowania towarów. Matematykę zastosowano także w sztuce i fotografii wykorzystując zasadę złotego podziału. Pan inżynier opowiedział także o wykorzystywaniu matematyki w sporcie, a nawet muzyce.

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości po co uczyć się matematyki, to po spotkaniu z przedstawicielami Collins Aerospace z pewnością przekonał się o wszechstronnym jej zastosowaniu! Bardzo dziękujemy Pani Joannie Pająk i Panu inżynierowi Mikołaj Niewodniczański za wyjątkowe spotkanie:)

Iwona Kowalik

 
Eksperyment Eratostenesa

23 września 2019 roku uczniowie klasy 5c po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowym wydarzeniu Eksperyment Eratostenesa, który umożliwia wyznaczenia obwodu Ziemi. Dzięki aplikacji Stellarium wyznaczyliśmy czas lokalnego południa we Wrocławiu i zmierzyliśmy cień metrowego gnomonu. Aby wyznaczyć kąt padania promieni słonecznych wykorzystaliśmy kalkulator  online. Do obliczenia obwodu Ziemi z zastosowaniem eksperymentu Eratostenesa potrzebowaliśmy danych od partnera zlokalizowanego w pobliżu 17 południka. Udało nam się wymienić danymi z dwiema szkołami: Bundesgymnasium und Bundesrealgymnasium w  Wiedniu w  Austrii oraz Szkołą Podstawową Brodarica w  Šibeniku, w Chorwacji. Do obliczeń potrzebowaliśmy jeszcze odległości między nami szkołami. Uczniowie wyznaczyli je dzięki aplikacji Google Earth. Obliczyliśmy także wymiar naszej planety korzystając z wirtualnej szkoły znajdującej się na równiku. Nasze obliczenia okazały się dość dokładne – nasz błąd był mniejszy niż 1%. Do wyznaczenia obwodu Ziemi zastosowaliśmy także specjalny  kalkulator uzyskany od astronomów z Instytutu Dunlopa Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie. LINK DO FILMU

5 listopada uczniowie spotkali się na wideokonferencji Skype z uczniami szkoły podstawowej w Larnace na Cyprze. Podczas spotkania dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach z wykonywaniem eksperymentu, mówiły o kolejnych etapach  i zaprezentowały uzyskane wyniki. Spotkanie było bardzo ciekawe, ponieważ cypryjski nauczyciel Adamos Christofi mówi w języku polskim (Jego mama jest Polką). Z tego powodu tym razem dzieci z SP16 mogły mówić w naszym języku, a Pan Christofi tłumaczył nasze wypowiedzi swoim uczniom. Nam tłumaczył opisy prezentowane przez cypryjskich rówieśników. Po prezentacji wyników eksperymentu dzieci mogły swobodnie zadawać pytania partnerom. Pytały o aktualną temperaturę, śnieg,  szkolne przedmioty, czas, w jakim odbywają się zajęcia, mundurki itd.

Iwona Kowalik 
Projektujemy szkołę na Marsie

Przed wakacjami tworzyliśmy propozycje systemów  edukacyjnych szkoły na Marsie. Zespoły uczniów zastanawiały się na przedmiotami, których powinny się uczyć dzieci mieszkające w przyszłości na Czerwonej Planecie. Dzieci tworzyły propozycje pomocy dydaktycznych w szkołach i pierwsze szkice budynków. Teraz rozpoczęli prace nad stworzeniem makiet szkół:

Iwona Kowalik

 
Jak pokonać opór? Budujemy samolot z … łyżki i papieru!!!

Wyzwaniem, z którym tym razem musieli się zmierzyć członkowie Klubu Młodego Odkrywcy było zbudowanie samolotu z łyżki i papiery. Konstrukcja zawieszona na dwóch spinaczach miała jak najszybciej zsuwać się po śliskim sznurku pokonując opory jakie napotka. Zadanie wydało się niemożliwe do wykonania, ale dzieci walczyły do końca ulepszając swoje konstrukcje oraz zawieszenie samolotu. Jedna z grup poradziła sobie świetnie – samolot Martynki i Emilki pokonał z niezłą prędkością całą odległość naszego sznurka!

Relacja z naszych zajęć

Iwona Kowalik

 
Budujemy lądownik marsjański a’la NASA

Uczniowie z Klubu Młodego Odkrywcy tworzyli kolejny lądownik dla jajka-astronauty. Tym razem wykorzystali pomysł Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. Aby ochronić surowe jajko przed rozbiciem po zrzuceniu lądownika z drabiny, uczniowie mogli wykorzystać gumki recepturki, sznurek, plastikowe kubeczki, patyczki do lodów i maksymalnie 10 balonów. Wszystkie drużyny zakończyły swoją misję sukcesem – wszystkie jajka „przeżyły”!

Gratulacje dla wszystkich drużynUśmiech

Film z naszych zajęć: LINK

Iwona Kowalik

 
Testujemy paliwa rakietowe!

Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy sprawdzali doświadczalnie jakie proste paliwa wyniosą małe, proste rakiety jak najwyżej. Do swoich prób użyli octu, sody, coca coli, tabletek musujących. Komponowali różne mieszanki zmieniając skład i proporcje "paliwa". Rakiety unosiły się w powietrze, przelatywały nawet wysokość większą od wzrostu dzieci, a nawet opiekuna Koła! Świetna zabawa!

LINK DO FILMU

Iwona Kowalik

 

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/templates/themza_j15_74/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/templates/themza_j15_74/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/templates/themza_j15_74/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/templates/themza_j15_74/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/templates/themza_j15_74/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/itmar/ftp/zsp16/sp16/templates/themza_j15_74/html/pagination.php on line 136
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 1 z 3


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: business hosting php hosting Valid XHTML and CSS.