Mikołajki w klasie 1 b

Kiedy w kalendarzu zbliża się data 6 grudnia, wszystkie dzieci nie mogą doczekać się spotkania ze Świętym Mikołajem. Tak też było i z naszymi Świetlikami. Ale zacznijmy od początku – kim właściwie był Święty Mikołaj?

„Święty Mikołaj był podobno jedynakiem urodzonym w bogatej i pobożnej rodzinie. Gdy dorósł, zrezygnował z doczesnych przyjemności na rzecz pobożności. Znany był z wrażliwości na ludzką krzywdę. Stawał w obronie krzywdzonych, pomagał ubogim. Po śmierci rodziców szczodrze obdarowywał potrzebujących, wykorzystując rodzinny majątek – rozdał go w całości. Podobno robił to zawsze w sposób uniemożliwiający odkrycie darczyńcy. Był biskupem Miry, starożytnego miasta, którego pozostałości znajdują się w Turcji.

Św. Mikołaj biskup z Miry podobno umarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Dla chrześcijan śmierć świętego jest równoznaczna z jego narodzinami dla nieba. Dlatego też w tradycji chrześcijańskiej istniał zwyczaj wysyłania do siebie kartek adwentowych z pozdrowieniami w dniu poprzedzającym rocznicę śmierci Mikołaja. Dzisiaj na pamiątkę św. Mikołaja 6 grudnia obchodzimy Mikołajki, obdarowując się z tej okazji prezentami”.

Dzieci poznały szczegółowo historię Świętego Mikołaja, tradycje i obyczaje związane z Mikołajkami. Wzięły udział w świątecznych zabawach – „Zaprzęg reniferów”, „Pada śnieg”, „Worek prezentów” czy „Taniec śnieżynek”. Nasze Świetliki cały rok były bardzo grzeczne, dlatego Mikołaj przygotował dla nich niespodziankę – piękną książkę. Nie zabrakło także wspólnych zdjęć, do których dzieci chętnie pozowały.

Święty Mikołaju, dziękujemy za prezenty! – klasa 1b

Pełna galeria: Mikołajki w klasie 1 B (PDF, 1,74MB)

A. Kasperkiewicz, B. Waincetel – Tabor

Mikołajki w klasie 1 b