Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Cały poprzedni tydzień był w naszej szkole tygodniem pod znakiem tolerancji i
wzajemnego szacunku dla odmienności. W związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, który przypadał 16go listopada, zaplanowano i przeprowadzono wiele różnych działań, a wydarzenia te skierowane były do całej społeczności szkolnej.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w sytuacjach, dzięki którym można uczyć się
tolerancji albo ją doskonalić. Opracowywali własną definicję tolerancji, układali puzzle i rozsypankę literową, zapoznali się z bajką o Punchinello. W każdej klasie wychowawcy przeprowadzili pogadankę na temat tolerancji, której podsumowaniem był plakat pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”.

W trakcie zajęć z wychowawcami, uczniowie klas IV-VIII mieli okazję do refleksji na
temat tolerancji i jej znaczenia w codziennym życiu. Zadaniem uczniów było m.in.
uzupełnienie krzyżówki hasłami związanymi z pojęciem tolerancji czy ułożenie „przepisu” na tolerancję w klasie.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji odbyły się również
warsztaty tańców integracyjnych. Uczniowie mogli nauczyć się takich tańców jak: Belgijka, Jerusalema, Sirtos (Zorba) i wielu innych. Warsztaty tańców odbyły się w trakcie kilku lekcji, a chętne klasy, które pojawiły się wraz ze swoimi wychowawcami to: 1a, 1b, 2a, 2b, 3d, 4a, 5c i 6b. W tym dniu również przerwy były okazją do wspólnych tańców oraz integracji międzyklasowej.

Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły uczniom
naszej szkoły, pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji. Przyczyniły się do refleksji nad naszymi postawami wobec innych i otworzyły serca na drugiego człowieka.

Namawiamy Was Drodzy Rodzice, aby ten dzień stał się pretekstem do rozmowy z
Waszymi dziećmi na temat tego, jak istotna jest tolerancja i akceptacja odmienności. Nasi nauczyciele podejmują aktywne starania na co dzień, by przybliżyć dzieciom te wartości i postawy. Chcemy aby każdy uczeń w naszej szkole czuł się dobrze i bezpiecznie.

Podjęta przez nauczycieli inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością. Tak więc celebrujmy naszą różnorodność, uczmy się siebie nawzajem, akceptujmy widoczne różnice i wykorzystujmy tę wiedzę do integracji całej społeczności szkolnej.

Anna Zynek-Szewczyk
Renata Piotrowska-Kruczek
Dobrosława Mitelska

Warsztaty tańców integracyjnych