WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY KALENDARZ ADWENTOWY „DER SCHÖNSTE ADVENTSKALENDER”

W ubiegły piątek 24 listopada zostały ogłoszone wyniki i narodzeni zwycięzcy KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY KALENDARZ ADWENTOWY „DER SCHÖNSTE ADVENTSKALENDER”.

Laureatami zostali:
I miejsce Sofiia Dovga z kl. 8 a
II miejsce Mariia Ryndiuk z kl. 8 a
III miejsce Sergey Kazbiarowch z kl. 8 a.

Wyróżnienia otrzymali: Helena Chodor z kl. 8 c i Sofiia Olefir z kl. 7 c.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, kształtowanie tolerancji wobec innych kultur, rozszerzenie słownictwa z języka niemieckiego, podtrzymywanie tradycji, pobudzanie uczniów do kreatywności i twórczości, wykorzystanie internetu jako źródła wiadomości i pomocy w tworzeniu pracy, rozwijanie uzdolnień plastycznych oraz zachęcanie do pozytywnej rywalizacji.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kalendarza adwentowego, zawierającego 24 okienka. Każde z nich należało podpisać dowolnymi słowami lub zwrotami w języku niemieckim związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy to tradycja, zgodnie z którą, dzieci 1 grudnia otrzymują kalendarz z 24 okienkami/przegródkami, zawierającymi drobne niespodzianki. Okienka są ponumerowane i każdego dnia dziecko może otworzyć tylko jedno okienko. Kalendarz ma umilić dzieciom czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec, z kręgów protestanckich.
Wzmianka o kalendarzu adwentowym, zrobionym ręcznie, znalazła się w książce dla dzieci autorstwa Elise Averdieck z 1851 roku.
Za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga. Ten kalendarz adwentowy nie był kalendarzem adwentowym o wyglądzie znanym współcześnie – miał formę zegara.
Za wynalazcę drukowanego kalendarza adwentowego uważa się Gerharda Langa, który wydrukował jego prototyp w 1904 roku, a w 1908 roku wyprodukował drukowane kalendarze adwentowe na sprzedaż, które zilustrował Ernst Kepler.

Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, będzie je można oglądać na wystawie w holu głównym szkoły od 1 grudnia.

Uczestnikom dziękuję za udział w konkursie, nagrodzonym gratuluję, a wszystkich zapraszam do oglądania i podziwiania wystawy przepięknych prac naszych kreatywnych uczniów.

Dorota Dziemaszkiewicz