Warsztaty „Prąd z ogórka, czyli skąd się bierze i dokąd płynie elektryczność”, prowadzone w SP16 we Wrocławiu przez dr hab. inż. Pawła Żyłkę, prof. uczelni to kolejne zajęcia odbywające się w ramach projektu Politechniki Wrocławskiej „Szkolne wędrówki poprzez świat nauki”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas 5a i 5c.
Pan Profesor P. Żyłka wyjaśnił Dzieciom w przystępny sposób czym jest prąd i czego potrzeba, aby popłynął. Następnie Prelegent zaprezentował kilka prostych urządzeń, wyposażonych np. w diody, które wytwarzają prąd. Pokazał także Uczniom ciekawe rozwiązania naukowców, jak mikrogenerator w obcasie buta czy maty generujące prąd do otwierania bramek w tokijskim metrze, dzięki naciskowi przechodzących po nich pasażerów.
Po tym wstępie Piątoklasiści budowali proste obwody z 2 elektrod i „baterii”, którymi były ogórki, jabłka i cytryny. Następnie mierzyli napięcie otrzymanego w ten sposób prądu za pomocą woltomierzy. Okazało się, że najlepsze wyniki otrzymano z jabłek. Aby uzyskać większe napięcie zbudowano duży obwód ze wszystkich „baterii” co pozwoliło uzyskać prąd umożliwiający świecenie diody.
Uczniowie poznali także rozwiązanie przyszłości, czyli samochód elektryczny napędzany wodorem. Byli świadkami odzyskiwania wodoru z wody z kranu i udanego przejazdu auta.
Przebieg zajęć można zobaczyć na krótkim materiale fotograficzno-filmowym https://youtu.be/St7CgZc0TK0
Iwona Kowalik