Rekrutacja

Biofeedback

O metodzie Biofeedback

Co to jest EEG Biofeedback?

Biofeedback to metoda terapeutyczna, oparta na biologicznym sprzężeniu zwrotnym, która za pomocą oddziaływań psychologicznych pozwala w sposób świadomy kontrolować i wpływać na stan psychofizjologiczny organizmu, zwiększając skuteczność funkcjonowania naszego mózgu.

Dla kogo?

Biofeedback ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Polecana jest dla osób zdrowych celem polepszenia ich funkcjonowania i samopoczucia, uzyskiwania lepszych efektów pracy i umiejętności relaksacji. Dla osób pracujących
w warunkach wzmożonego stresu, wysiłku i odpowiedzialności. Metoda ta przynosi pozytywne efekty w przypadkach problemów szkolnych, dysleksji, dysgrafii, zaburzeń uwagi, nadpobudliwości psychoruchowej, agresji, apatii, zaburzeń snu, stanów lękowych, depresji, różnych rodzajów uzależnień, zespołu chronicznego zmęczenia.

Na czym polega trening?

Trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem. Osoba poddana treningowi prowadzi grę przy pomocy własnego mózgu bez pomocy klawiatury
czy myszki. Trening może się również odbywać z wykorzystaniem tych narzędzi.
Sygnał EEG odbierany przez elektrody przetwarzany jest i obrazowany na ekranie komputera w postaci tzw. wideogry, bajki DVD, wykresu bądź animacji. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, otrzymujemy nagrodę w postaci punktów, a gra przebiega prawidłowo.Natomiast przy wzroście niepożądanych pasm, nie odnosimy sukcesu w grze – gra zatrzymuje się. W ten sposób trenujący wie, kiedy jest dobrze skoncentrowany a kiedy nie jest. Lepsze wyniki w grze powodują, że trenowany otrzymuje więcej punktów i ma większą motywację do dalszego treningu. Mózg cały czas ćwicząc zapamiętuje mechanizm i rozwija swoje możliwości.

Jak długo trwa trening biofeedback?

Czas trwania terapii zależy od złożoności problemu i wieku pacjenta.
Terapia krótkoterminowa obejmuje zwykle 10 – 20 sesji, możemy wtedy zaobserwować zmiany w zachowaniu np. poprawę uwagi, zmniejszenie impulsywności.
W bardziej złożonych problemach np. ADHD będzie to ok. 40 – 60 sesji.
Inne schorzenia wymagają jeszcze dłuższego czasu terapii.

Trening wraz z przygotowaniem trwa przeciętnie ok. 1 godziny.

Zajęcia prowadzą:
Aleksandra Chmiel
Małgorzata Dobrucka

Regulamin ( PDF, 293 KB)

 

pomieszczenie sali do biofeedback

pomieszczenie sali do biofeedback

pomieszczenie sali do biofeedback

pomieszczenie sali do biofeedback

pomieszczenie sali do biofeedback

Skip to content