Matematyczny Dzień Kropki

International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki, możemy świętować także na lekcji matematyki. Na naszych lekcjach możemy wykorzystać geoplany, układy współrzędnych, rysunki geometryczne. Możemy także zapisać treść zadania używając alfabetu Braille’a.

Wykorzystaliśmy tablicę Geoboard do poznania wielokątów. Tablica może być świetnym narzędziem do powtórzenia wiadomości o wielokątach. Uczniowie bawili się także geoplanami, tworząc obrazki z wielokątów i innych figur geometrycznych.

Dzieci z klasy 5b otrzymały do odszyfrowania zapisaną za pomocą międzynarodowej wersji alfabetu Braille’a treść zadania. Następnie mieli przedstawić jego rozwiązanie. Uczniowie klasy 4c ćwiczyli umiejętność wykonywania obliczeń pamięciowych, a następnie mieli dokończyć rysunek łącząc kolejno kropki podpisane wynikami działań.

Kropki, a raczej kropkowany papier, jest doskonałym narzędziem do tworzenia parkietaży. Kropka może być interesującym pretekstem poznania układu współrzędnych.

Iwona Kowalik