Rekrutacja

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

List otwarty do rodziców uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 we Wrocławiu 

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie dla biblioteki szkolnej w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2021 – 2025, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych, publicznych  i pedagogicznych.

Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 360 woluminów na łączną kwotę 7500 złotych.

Zakupione nowości to atrakcyjne pozycje, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich oraz nowe lektury. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom rozwijać zainteresowania, rozbudza dyskusje na temat przeczytanych książek, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, inicjuje nowe, ciekawe działania na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość głosowania i decydowania o zakupach, czytanie nowych książek, sprawiło, że czytelnicy przychodzą i pytają o inne tytuły, książki o podobnej tematyce, sugerują nowe zakupy.

Pamiętajmy jednak  – wyrabiajmy nawyk czytania książek, ponieważ dają nam wiele korzyści. Starajmy się zastąpić filmy książkami. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Dlatego, by czytanie książek w wersji papierowej nie zanikło, wzmacniajmy rolę bibliotek.

Szanowni Rodzice, wzmacniajmy u swoich dzieci, szczególnie tych dorastających miłość do czytania i książek. Zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno  emocjonalne jak  i intelektualne.

O pozytywnych skutkach czytania wie chyba każdy z nas:

–  czytanie poprawia pamięć,

– ćwiczy mózg,

– wzbogaca słownictwo,

– uczy wyrażania uczuć,

– pomaga zrozumieć rzeczywistość oraz  uczy rozumieć innych ludzi,

– dostarcza wiedzy,

– uczy przyswajania nowych wiadomości,

– ułatwia naukę,

– utrwala zasady ortografii,

– rozwija emocjonalnie,

– poprawia koncentrację,

– rozwija umiejętności komunikacyjne.

Zakupione książki można zobaczyć w galerii: Książki zakupione w ramach programu _Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025_ (PDF, 721KB)

LOGO - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
LOGO – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Skip to content