Od „Lokomotywy” do Nobla

W ramach przygotowań do pokazu chemicznego dla przedszkolaków, uczeń klasy 7b, Szymon Śliwka, wraz z panią Izabelą Han, korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości, przeprowadzili trzy doświadczenia. Jednym z nich jest Lokomotywa”. Używając fachowej terminologii polega ono na dodaniu do perhydrolu nadmanganianu potasu. W wyniku reakcji perhydrol rozkłada się na tlen i wodę dzięki czemu powstaje dwutlenek manganu oraz wodorotlenek potasu.

Być może, na pierwszy rzut oka, brzmi to skomplikowanie, ale jest to doświadczenie, które z pewnością spodoba się przedszkolakom, ponieważ na końcowym etapie eksperymentu z kolby ulatuje tlen z parą wodną, która wygląda jak dym wydostający się z komina lokomotywy.

Szymon Śliwka zaczął swoją przygodę w chemią ponad rok temu. Stworzył domowe laboratorium, które wciąż udoskonala. W wolnych chwilach czyta akademickie podręczniki oraz ogląda w Internecie wykłady z chemii. Jego marzeniem jest dalsze pogłębianie wiedzy, a być może praca na wydziale chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Link do pokazu chemicznego – LINK