Mikołajkowe dekorowanie pierników

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z zapachem pierniczków. Świetliczaki z Id miały okazję trochę tego magicznego klimatu i świątecznego zapachu wnieść do szkoły.

W dniu 6.12.2022 uczniowie klasy Id brali udział w „Mikołajkowym dekorowaniu pierniczków”

Dzieci najpierw poznały historię piernika, dowiedziały się jak samodzielnie zrobić lukier, oraz jakie przyprawy używane są do wypieków, a zapach cynamonu i korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem w całej pracowni (kuchnia – projekt Laboratoria Przyszłości).

Cudne i smaczne domowe pierniczki były malowane specjalnymi kolorowymi pisakami z polewą lukrową, która jest bardzo wdzięczną i plastyczną masą, a dzięki swej konsystencji pozwalała na rysowanie przeróżnych wzorków. Następnie pierniki ozdabiano kolorowymi posypkami, perełkami, wiórkami, polewą czekoladową, suszoną i kandyzowaną skórką z owoców.

Wielką frajdę dzieciom sprawiła wspólna praca dekorowania ciasteczek. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami, oraz nauczyła współpracy między sobą w przyjemnej, ciepłej atmosferze. Pomysłów na najpiękniej udekorowany piernik było bardzo dużo przez co każdy z nich był wyjątkowy i indywidualny.

Celem tych zajęć było przybliżenie najmłodszym uczniom tradycji i zwyczajów świątecznych, ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia oraz zachęcenie do własnej inwencji twórczej, zabawy kolorami oraz ozdobami podczas samodzielnego dekorowania pierników.

Link do pełnej galerii zdjęć: Mikołajkowe dekorowanie pierników (PDF, 40KB)

Monika Malicka