O asymetrii w świecie i jej wielu konsekwencjach

2 grudnia dr hab. Inż. prof. uczelni Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej Elżbieta Wojaczyńska wygłosiła wykład w Szkole Podstawowej nr 16 we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Szkoły Małgorzata Mazur i uczniowie klas siódmych.

Temat wykładu : O asymetrii w świecie i jej wielu konsekwencjach.

Tytułowe chiralne bloki budulcowe to różnorodne związki chemiczne używane między innymi do otrzymywania leków i agrochemikaliów – wyjaśnia prof. Elżbieta Wojaczyńska.

Cząsteczki wielu związków chemicznych różnią się od swoich odbić lustrzanych, tak jak nasza lewa dłoń od prawej. Tę cechę, nazywaną chiralnością (od greckiego słowa oznaczającego dłoń), mają między innymi molekuły węglowodanów, a także aminokwasów – składników białek.

Nasze organizmy zbudowane są zatem z chiralnych białek, z którymi oddziałują cząsteczki zażywanych przez nas leków – mówi prof. Wojaczyńska.

Często te cząsteczki też są chiralne i oddziaływanie jednej z form i jej odbicia lustrzanego z receptorami białkowymi jest różne (tak jak prawa rękawiczka lepiej pasuje do prawej, a gorzej – do lewej dłoni).

Prestiżowe wydawnictwo Wiley wydało książkę „Chiral Building Blocks in Asymmetric Synthesis. Synthesis and Application”. Publikacja powstała pod redakcją naukową dr hab. inż. Elżbiety Wojaczyńskiej, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PWr i dr. hab. Jacka Wojaczyńskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wykład cieszył ogromnym zainteresowaniem.

Dziękujemy Pani Profesor za przybycie.

Opiekun Izabel Han

Profesor Elżbieta Wojaczyńska opowiada o asymetrii w świecie
Uczniowie klas siódmych uczestniczący w wykładzie
Wzory strukturalne związków chemicznych na ekranie