Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W naszej placówce ten dzień obchodzony był 23 i 24 lutego. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszym przedszkolu miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę uchodzi za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Dzieci ze starszych grup przedszkolnych w poszczególnych dniach brały udział w zajęciach przygotowanych przez grupę V. Gospodarze uroczystości zaprezentowali pozostałym dzieciom m.in. wiersze o języku polskim, inscenizację „Rzepka” Jana Brzechwy oraz piosenki dotyczące literatury dla dzieci. Odbył się również przegląd recytatorski wierszy polskich poetów dziecięcych, m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej – każda z grup przygotowała wiersz grupowy wraz z plakatem do recytowanego wiersza oraz wiersze indywidualne. Ponadto przedszkolaki ochoczo rozwiązywały przygotowane dla nich łamigłówki – krzyżówki dotyczące wierszy Jana Brzechwy oraz gimnastykowały swój język, próbując recytować trudne „łamańce językowe”.

gr III (1)
Dzieci z grupy III recytują wiersz J. Brzechwy pt.: „Kwoka”.
gr III (2)
Dzieci z grupy III recytują wiersz J. Brzechwy pt.: „Samochwała”.
4 (1)
Dzieci z gr. IV recytujące wiersz M. Konopnickiej, pt. „Bocian”.
4 (2)
Dziewczynki z gr. IV recytujące wiersz M. Konopnickiej, pt. „Pranie”.
gr V (1)
Chłopiec z grupy V recytujący wiersz o języku polskim.
gr V (2)
Dzieci z grupy V z plakatem do wiersza J. Brzechwy „Rzepka”.
gr VII (1)
Chłopcy z grupy VII podczas recytacji wiersza.
gr VII (2)
Dzieci z grupy VII recytujące wiersz grupowy.
gr VII (3)
Dzieci z grupy VII recytujące wiersz grupowy.