„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

Mikołaj Rej

Z okazji Dnia Języka Ojczystego dzieci ze  starszych grup z naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach dotyczących naszej ojczystej mowy.

Przedszkolaki  wysłuchały piosenki i wiersza o języku polskim, miały okazję wziąć udział w dyskusji , w której zastanawiały się, co to znaczy, że dbamy o język. Dzieci zostały również podzielone na grupy i uczyły się wybranego łamańca językowego, który następnie przedstawiciel każdej grupy powtarzał z pamięci. Starszaki odgadywały też rebusy językowe, wykazując się już nauką czytania!

Dzieci poznały również gwary regionalne, obejrzały bajkę pt. „Czerwony Kapturek” , która została w całości opowiedziana gwarą śląską, a także nauczyły się wierszyka w gwarze poznańskiej.

Wszystkie dzieci bawiły się znakomicie, a przy tym dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o języku, którym posługują się na co dzień.

Rozwiązywanie rebusów
Rozwiązywanie rebusów 1.